Description

Quisque ligulas ipsum, euismod atras vulputate iltricies etri elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero.
  FamilySpeciesFamily (rus)Species (rus)Latin
1ProcellariidaeFleshy-footed Shearwater, Pale-footed ShearwaterБуревестниковыеБуревестник бледноногийPuffinus carneipes
2ProcellariidaeBuller’s Shearwater, Grey-backed ShearwaterБуревестниковыеБуревестник буллеровPuffinus bulleri
3ProcellariidaeStreaked Shearwater, White-faced ShearwaterБуревестниковыеБуревестник пестролицкийCalonectris leucomelas, Puffinus leucomelas
4ProcellariidaeSooty Shearwater, New Zealand Mutten-Bird, Grey ShearwaterБуревестниковыеБуревестник серыйPuffinus griseus, Procellaria grisea
5ProcellariidaeShort-tailed Shearwater, Slender-billed ShearwaterБуревестниковыеБуревестник тонкоклювыйPuffinus tenuirostris, Procellaria tenuirostris
6ProcellariidaeNorthern Fulmar, Fulmar PetrelБуревестниковыеГлупышFulmarus glacialis (Linnaeus, 1761)
7CiconiidaeBlack StorkАистовыеАист чёрныйCiconia nigra (Linnaeus, 1758)
8CiconiidaeBlack-billed White Stork, Oriental StorkАистовыеАист дальневосточныйCiconia boyciana, Ciconia ciconia boyciana, Swinhoe, 1873
9DiomedeidaeShort-tailed Albatross, Steller’s AlbatrossАльбатросовыеАльбатрос белоспинныйDiomedea albatrus Pallas, 1769
10PhalacrocoracidaePelagic Cormorant, Pelagic ShagБаклановыеБаклан беринговPhalacrocorax pelagicus Pallas, 1811
11PhalacrocoracidaeGreat Cormorant, Common CormorantБаклановыеБаклон большойPhalacrocorax carbo (Linnaeus, 1758)
12PhalacrocoracidaeRed-faced CormorantБаклановыеБаклан краснолицыйPhalacrocorax urile (J.F. Gmelin, 1789)
13PhalacrocoracidaeJapanese Cormorant, Temminck’s CormorantБаклановыеБаклан японскийPhalacrocorax capillatus (Temminck et Schlegel, 1848) Phalacrocorax filamentosus
14ScolopacidaePin-tailed snipeБекасовыеБекас азиатскийGallinago stenura (Bonaparte, 1830), Capella stenura
15SсоlopacidaeLatham’s Snipe, Japanese SnipeБекасовыеБекас японскийGallinago hardwickii (J.R. Gray, 1831) Capella hardwickii
16SсоlopacidaeCommon Snipe, Fantail SnipeБекасовыеБекас обыкновенныйGallinago gallinago, Capella gallinago
17SсоlopacidaeWoodcock, Eurasian WoodcockБекасовыеВальдшнепScolopax rusticola
18SсоlopacidaeAsiatic Dowitcher, Snipe-billed GodwitБекасовыеВеретенник азиатский бекасовидныйLimnodromus semipalmatus
19SсоlopacidaeLong-billed DowitcherБекасовыеВеретенник американскийLimnodromus scolopaceus
20SсоlopacidaeBlack-tailed GodwitБекасовыеВеретенник большойLimosa limosa
21SсоlopacidaeBar-tailed GodwitБекасовыеВеретенник малыйLimosa lapponica
22SсоlopacidaeJack SnipeБекасовыеГаршнепLymnocryptes minimus (Brunnich, 1764)
23SсоlopacidaeBroad-billed SandpiperБекасовыеГрязовикLimicola falcinellus (Pontoppidan, 1763)
24SсоlopacidaeSolitary SnipeБекасовыеДупель горныйGallinago solitaria Hodgson, 1831
25SсоlopacidaeSwinhoe’s SnipeБекасовыеДупель леснойGallinago megala Swinhoe, 1861
26SсоlopacidaePectoral SandpiperБекасовыеДутышCalidris melanotos (Vieillot, 1819)
27SсоlopacidaeBuff-breasted SandpiperБекасовыеЖелтозобикTryngites subruficollis (Vieillot, 1819)
28SсоlopacidaeCurlew Sandpiper, Curlew StintБекасовыеКраснозобикCalidris ferruginea (Pontoppidan, 1763)
29SсоlopacidaeCurlew, Eurasian CurlewБекасовыеКроншнеп большойNumenius arquata (Linnaeus, 1758)
30SсоlopacidaeFar-Eastern Curlew, Australian CurlewБекасовыеКроншнеп дальневосточныйNumenius madagascariensis (Linnaeus, 1758)
31SсоlopacidaeWhimbrelБекасовыеКроншнеп среднийNumenius phaeopus (Linnaeus, 1758)
32SсоlopacidaeLittle Whimbrel, Little CurlewБекасовыеКроншнеп-малюткаNumenius minutus Gould, 1841
33SсоlopacidaeLittle StintБекасовыеКулик-воробейCalidris minuta (Leisler, 1812)
34SсоlopacidaeSpoon-billed SandpiperБекасовыеЛопатеньEurynorhynchus pygmeus (Linnaeus, 1758)
35SсоlopacidaeTerek Sandpiper, Avocet SandpiperБекасовыеМородункаXenus cinereus (G?ldenstadt, 1775)
36SсоlopacidaeCommon SandpiperБекасовыеПеревозчикActitis hypoleucos (Linnaeus, 1758)
37SсоlopacidaeTemminck’s StintБекасовыеПесочник белохвостыйCalidris temminckii (Leisler, 1812)
38SсоlopacidaeGreat KnotБекасовыеПесочник большойCalidris tenuirostris (Horsfield, 1821)
39SсоlopacidaeWhite-rumped SandpiperБекасовыеПесочник бонопартовCalidris fuscicollis (Vieillot, 1819)
40SсоlopacidaeLong-toed StintБекасовыеПесочник длиннопалыйCalidris subminuta (Middendorff, 1851)
41SсоlopacidaeKnot, Red KnotБекасовыеПесочник исландскийCalidris canutus (Linnaeus, 1758)
42SсоlopacidaeSharp-tailed Sandpiper, Sharp-tailed StintБекасовыеПесочник острохвостыйCalidris acuminata (Horsfield, 1821)
43SсоlopacidaeRed-necked Stint, Rufous-necked StintБекасовыеПесочник-красношейкаCalidris ruficollis (Pallas, 1776)
44SсоlopacidaeSanderlingБекасовыеПесчанкаCalidris alba (Pallas, 1764)
45SсоlopacidaeRed-necked Phalarope, Northern PhalaropeБекасовыеПлавунчик круглоносыйPhalaropus. lobatus (Linnaeus, 1758)
46SсоlopacidaeRed Phalarope, Grey PhalaropeБекасовыеПлавунчик плосконосыйPhalaropus fulicarius (Linnaeus, 1758)
47SсоlopacidaeMarsh SandpiperБекасовыеПоручейникTringa stagnatilis (Bechstein, 1803)
48SсоlopacidaeRedshank, Common RedshankБекасовыеТравникTringa totanus (Linnaeus, 1758)
49SсоlopacidaeRuff, ReeveБекасовыеТурухтанPhilomachus pugnax (Linnaeus, 1758)
50SсоlopacidaeGreenshank, Common GreenshankБекасовыеУлит большойTringa nebularia (Gunnerus, 1767)
51SсоlopacidaeNordmann’s Greenshank, Spotted GreenshankБекасовыеУлит охотскийTringa guttufer (Nordmann, 1835)
52SсоlopacidaeAsian Wandering Tattler, Grey-tailed Tattler, Grey-rumped SandpiperБекасовыеУлит сибирский пепельныйHeteroscelus brevipes (Vieillot, 1816)
53SсоlopacidaeWood SandpiperБекасовыеФифиTringa glareola Linnaeus, 1758
54SсоlopacidaeDunlinБекасовыеЧернозобикCalidris alpina (Linnaeus, 1758)
55SсоlopacidaeGreen SandpiperБекасовыеЧернышTringa ochropus Linnaeus, 1758
56SсоlopacidaeSpotted Redshank, Dusky RedshankБекасовыеЩёгольTringa erythropus (Pallas, 1764)
57ZosteropidaeChestnut-flanked White-eyeБелоглазковыеБелоглазка буробокаяZosterops erythropleurus
58MegalaimidaeCoppersmith barbetБородастиковыеКрасноголовый бородастикMegalaima haemacephala
59PycnonotidaeBrown-eared Bulbul, Chestnut-eared BulbulБюльбюлевыеБюльбюль короткопалыйMicroscelis amaurotis, Hypsipetes amaurotis
60PasseridaeHouse SparrowВоробьиныеВоробей домовыйPasser domesticus (Linnaeus, 1758)
61PasseridaeTree SparrowВоробьиныеВоробей полевойPasser montanus
62PasseridaeRusset Sparrow, Cinnamon SparrowВоробьиныеВоробей рыжийPasser rutilans (Temminck, 1836)
63CorvidaeCommon RavenВрановыеВоронCorvus corax Linnaeus, 1758
64CorvidaeJangle Crow, Thick-billed CrowВрановыеВорона большеклюваяCorvus macrorhynchos Wagler, 1827
65CorvidaeEastern Carrion CrowВрановыеВорона восточная чернаяCorvus orientalis Eversmann, 1841
66CorvidaeHooded CrowВрановыеВорона сераяCorvus cornix
67CorvidaeCarrion Crow, Oriental Carrion CrowВрановыеВорона чернаяCorvus corone
68CorvidaeDaurian JackdawВрановыеГалка даурскаяCorvus dauuricus Pallas, 1776
69CorvidaeRookВрановыеГрачCorvus frugilegus Linnaeus, 1758
70CorvidaeNutcracker, Spotted NutcrackerВрановыеКедровкаNucifraga caryocatactes (Linnaeus, 1758)
71CorvidaeSiberian JayВрановыеКукшаPerisorius infaustus (Linnaeus, 1758)
72CorvidaeJay, Common Jay, Eurasian JayВрановыеСойкаGarrulus glandarius (Linnaeus, 1758)
73CorvidaeMagpie, Black-billed MagpieВрановыеСорокаPica pica (Linnaeus, 1758)
74CorvidaeAzure-winged MagpieВрановыеСорока голубаяCyanopica cyanus (Pallas, 1776)
75FringillidaeRosy Finch, Rosy Mountain FinchВьюрковыеВьюрок сибирский горныйLeucosticte arctoa (Pallas, 1811)
76FringillidaeJapanese Grosbeak, Masked HawfinchВьюрковыеДубонос большой черноголовыйEophona personata (Temminck et Schlegel, 1848)
77FringillidaeBlack-tailed Hawfinch, Chinese GrosbeakВьюрковыеДубонос малый черноголовыйEophona migratoria E. Hartert, 1903
78FringillidaeHawfinchВьюрковыеДубонос обыкновенныйCoccothraustes coccothraustes (Linnaeus, 1758)
79FringillidaeOriental Greenfinch, Chinese GreenfinchВьюрковыеЗеленушка китайскаяChloris sinica (Linnaeus, 1766)
80FringillidaeWhite-winged Crossbill, Two-barred CrossbillВьюрковыеКлёст белокрылыйLoxia leucoptera J.F. Gmelin, 1789
81FringillidaeCrossbill, Red CrossbillВьюрковыеКлёст-еловикLoxia curvirosta Linnaeus, 1758
82FringillidaeCommon Bullfinch, Eurasian Bullfinch, Northern BullfinchВьюрковыеСнегирь обыкновенныйPyrrhula pyrrhula (Linnaeus, 1758)
83FringillidaeGrey BullfinchВьюрковыеСнегирь серыйPyrrhula cineracea Cabanis, 1872
84FringillidaeOriental BullfinchВьюрковыеСнегирь уссурийскийPyrrhula griseiventris Lafresnaye, 1841

85FringillidaeLong-tailed rosefinchВьюрковыеУрагусUragus sibiricus (Pallas, 1773)
86FringillidaeScarlet Finch, Common Rose Finch, Scarlet GrosbeakВьюрковыеЧечевица обыкновеннаяCarpodacus erythrinus (Pallas, 1770)
87FringillidaePallas’s Rose Finch, Siberian Rose FinchВьюрковыеЧечевица сибирскаяCarpodacus roseus (Pallas, 1776)
88FringillidaeRedpoll, Hoary Redpoll, Mealy RedpollВьюрковыеЧечётка обыкновеннаяAcanthis flammea (Linnaeus, 1758)
89FringillidaeArctic Redpoll, Hornemann’s RedpollВьюрковыеЧечётка пепельнаяAcanthis hornemanni (Holboell, 1843)
90FringillidaeSiskin, Eurasian Siskin, Spruce SiskinВьюрковыеЧижSpinus spinus (Linnaeus, 1758)
91FringillidaeGoldfinchВьюрковыеЩеголCarduelis carduelis (Linnaeus, 1758)
92FringillidaeGrey-headed GoldfinchВьюрковыеЩегол седоголовыйCarduelis caniceps Vigors, 1831
93FringillidaePine GrosbeakВьюрковыеЩурPinicola enucleator (Linnaeus, 1758)
94FringillidaeBramblingВьюрковыеЮрокFringilla montifringilla Linnaeus, 1758
95GaviidaeYellow-billed Diver, Yellow-billed LoonГагаровыеГагара белоклюваяGavia adamsii (G.R. Gray, 1859)
96GaviidaeArctic Diver, Arctic Loon, Pacific Loon, Pacific DiverГагаровыеГагара белошейнаяGavia pacifica (Lawrence, 1858)
97GaviidaeRed-throated Diver, Red-throated LoonГагаровыеГагара краснозобаяGavia stellata (Pontoppidan, 1763)
98GaviidaeBlack-throated Diver, Black-throated LoonГагаровыеГагара чернозобаяGavia arctica (Linnaeus, 1758)
99GaviidaeGreat Northern Diver, Great Northern Loon, Common Diver, Common LoonГагаровыеГагара черноклюваяGavia immer (Brunnich, 1764)
100ColumbidaeJapanese Wood Pigeon, Fruit Pigeon, Black Wood PigeonГолубиныеВяхирь японский, Японский японский лесной голубь, чёрный голубьColumba janthina Temminck, 1830
101ColumbidaeDomestic Pigeon, Rock Dove, Rock PigeonГолубиныеГолубь сизыйColumba livia J.F. Gmelin, 1789
102ColumbidaeHill Dove, Eurasian Rock PigeonГолубиныеГолубь скалистыйColumba rupestris Pallas, 1811
103ColumbidaeJapanese Green Pigeon, White-bellied Wedge-tailed Green PigeonГолубиныеГолубь японский зеленыйTreron sieboldii (Temminck, 1836)
104ColumbidaeOriental Turtle-Dove, Rufous Turtle-Dove, Eastern Turtle-Dove, Eastern Turtle DoveГолубиныеГорлица большаяStreptopelia orientalis (Latham, 1790)
105ColumbidaeRed Turtle-Dove, Red-Collared DoveГолубиныеГорлица короткохвостаяStreptopelia tranquebarica (Hermann, 1804)
106DicruridaeBlack Drongo, King DrongoДронговыеДронго дёрныйDicrurus macrocercus Vieillot, 1817
107DicruridaeSpangled Drongo, Hair-crested DrongoДронговыеДронго лирохвостыйDicrurus hottentottus (Linnaeus, 1766)
108OtididaeGreat BustardДрофиныеДрофаOtis tarda Linnaeus, 1758
109PicidaeWryneck, Eurasian WryneckДятловыеВертишейка, крутиголовкаJynx torquilla
110PicidaeWhite-backed WoodpeckerДятловыеДятел белоспинныйDendrocopos leucotos (Bechstein, 1803)
111PicidaeBrown-capped Woodpecker, Grey-headed Pygmy WoodpeckerДятловыеДятел большой острокрылыйDendrocopos canicapillus (Blyth, 1845)
112PicidaeGreat Spotted WoodpeckerДятловыеДятел большой пестрыйDendrocopos major (Linnaeus, 1758)
113PicidaePygmy Woodpecker, Japanese Spotted WoodpeckerДятловыеДятел малый острокрылыйDendrocopos kizuki (Temminck, 1835)
114PicidaeLesser Spotted Woodpecker, Lesser Spotted Pied WoodpeckerДятловыеДятел малый пестрыйDendrocopos minor (Linnaeus, 1758)
115PicidaeRufous-billied Woodpecker, Rufous-billied Pied WoodpeckerДятловыеДятел рыжебрюхийDendrocopos hyperythrus (Vigors, 1831)
116PicidaeGrey-faced Woodpecker, Grey-headed WoodpeckerДятловыеДятел седойPicus canus J.F. Gmelin, 1788
117PicidaeThree-toed Woodpecker, Northern Three-toed Woodpecker, Eurasian Three-toed WoodpeckerДятловыеДятел трехпалыйPicoides tridactylus (Linnaeus, 1758)
118PicidaeBlack Woodpecker, Great Black WoodpeckerДятловыеЖелнаDryocopus martius (Linnaeus, 1758)
119AlaudidaeOriental Lesser Short-toed LarkЖаворонковыеЖаворонок cолончаковыйCalandrella cheleensis (Swinhoe, 1871)
120AlaudidaeShort-toed LarkЖаворонковыеЖаворонок малыйCalandrella brachydactyla (Leisler, 1814)
121AlaudidaeMongolian LarkЖаворонковыеЖаворонок монгольскийMelanocorypha mongolica (Pallas, 1776)
122AlaudidaeSky LarkЖаворонковыеЖаворонок полевойAlauda arvensis Linnaeus, 1758
123AlaudidaeHorned LarkЖаворонковыеЖаворонок рогатыйEremophila alpestris (Linnaeus, 1758)
124AlaudidaeLesser Short-toed LarkЖаворонковыеЖаворонок серыйCalandrella rufescens (Vieillot, 1820)
125GruidaeWhite-napped CraneЖуравлиныеЖуравль даурскийGrus vipio Pallas, 1811
126GruidaeDemoiselle CraneЖуравлиныеЖуравль КрасавкаAnthropoides virgo
127GruidaeHooded CraneЖуравлиныеЖуравль черныйGrus monacha Temminck, 1836
128GruidaeRed-crowned CraneЖуравлиныеЖуравль японскийGrus japonensis (P.L.S. M?ller, 1776)
129GruidaeSiberian White Crane, Siberian CraneЖуравлиныеСтерхGrus leucogeranus Pallas, 1773
130PrunellidaeAlpine Accentor, Collared AccentorЗавирушковыеЗавирушка альпийскаяPrunella collaris (Scopoli, 1769)
131PrunellidaeSiberian Accentor, Mountain AccentorЗавирушковыеЗавирушка сибирскаяPrunella montanella (Pallas, 1776)
132PrunellidaeJapanese AccentorЗавирушковыеЗавирушка японскаяPrunella rubida (Temminck et Schlegel, 1848)
133AlcedinidaeGreater Pied Kingfisher, Crested KingfisherЗимородковыеЗимородок большой пегийMegaceryle lugubris (Temminck, 1834)
134AlcedinidaeCommon KingfisherЗимородковыеЗимородок обыкновенныйAlcedo atthis (Linnaeus, 1758)
135AlcedinidaeBlack-capped Kingfisher, Black-capped Purple KingfisherЗимородковыеЗимородок ошейниковыйHalcyon pileata (Boddaert, 1783)
136AlcedinidaeRuddy KingfisherЗимородковыеЗимородок рыжийHalcyon coromanda (Latham, 1790)
137ThreskiornithidaeJapanese Crested IbisИбисовыеИбис красноногийNipponia nippon (Temminck, 1836)
138ThreskiornithidaeOriental IbisИбисовыеИбис черноголовыйThreskiornis melanocephalus (Latham, 1790)
139ThreskiornithidaeSpoonbill, Eurasian Spoonbill, Common Spoonbill, White SpoonbillИбисовыеКолпицаPlatalea leucorodia Linnaeus, 1758
140ThreskiornithidaeBlack-faced SpoonbillИбисовыеКолпица малаяPlatalea minor Temminck et Schlegel, 1849
141OriolidaeBlack-napped OrioleИволговыеИволга китайскаяOriolus chinensis Linnaeus, 1758
142HydrobatidaeSwinhoe’s Fork-tailed PetrelКачурковыеКачурка малаяOceanodroma monorhis (Swinhoe, 1867)
143HydrobatidaeFork-tailed Storm PetrelКачурковыеКачурка сизаяOceanodroma furcata (J.F. Gmelin, 1789)
144CaprimulgidaeJungle Nightjar, Japanese Nightjar, Indian Jungle NightjarКозодоевыеКозодой большойCaprimulgus indicus Latham, 1790
145RegulidaeGoldcrestКорольковыеКоролек желтоголовыйRegulus regulus (Linnaeus, 1758)
146TroglodytidaeWren, Winter Wren, Common WrenКрапивниковыеКрапивникTroglodytes troglodytes (Linnaeus, 1758)
147CuculidaeOriental Cuckoo, Himalayan CuckooКукушковыеКукушка глухаяCuculus optatus Gould, 1845
148CuculidaeIndian Cuckoo, Short-winged CuckooКукушковыеКукушка индийскаяCuculus micropterus Gould, 1838
149CuculidaeLittle Cuckoo, Lesser CuckooКукушковыеКукушка малаяCuculus poliоcephalus Latham, 1790
150CuculidaeCommon Cuckoo, Eurasian CuckooКукушковыеКукушка обыкновеннаяCuculus canorus Linnaeus, 1758
151CuculidaeHodgson’s Hawk-Cuckoo, Horsfield’s Hawk-Cuckoo, Fugitive CuckooКукушковыеКукушка ширококрылаяHierococcyx hyperythrus (Gould, 1856)
152HaematopodidaeOystercatcher, Eurasian Oystercatcher, Palaearctic Oyster CatcherКулики-сорокиКулик-сорокаHaematopus ostralegus Linnaeus, 1758
153HirundinidaeSand Swallow, Bank SwallowЛасточковыеБереговушкаRiparia riparia (Linnaeus, 1758)
154HirundinidaeHouse MartinЛасточковыеВоронокDelichon urbica (Linnaeus, 1758)
155HirundinidaeOriental Martin, Oriental House Martin, Asian House MartinЛасточковыеВоронок восточныйDelichon dasypus (Bonaparte, 1850)
156HirundinidaeBarn Swallow, House SwallowЛасточковыеЛасточка деревенскаяHirundo rustica Linnaeus, 1758
157HirundinidaeRed-rumped SwallowЛасточковыеЛасточка рыжепоясничнаяCecropis daurica (Laxmann, 1769)
158CampephagidaeAshy MinivetЛичинкоедовыеЛичинкоед серыйPericrocotus divaricatus (Raffles, 1822)
159MonarchidaeParadise FlycatcherМонарховыеМухоловка райскаяTerpsiphone paradisi (Linnaeus, 1758)
160MonarchidaeBlack Paradise FlycatcherМонарховыеМухоловка чёрная райскаяTerpsiphone atrocaudata (Eyton, 1839)
161MuscicapidaeBluethroatМухоловковыеВаракушкаLuscinia svecica, Erithacus calliope
162MuscicapidaeGrey Thrush, Japanese Grey ThrushМухоловковыеДрозд белобрюхийTurdus cardis Temminck, 1831
163MuscicapidaeWhite-breasted Rock Thrush, White-throated Rock Thrush, Swinhoe’s Rock ThrushМухоловковыеДрозд белогорлыйPetrophila gularis (Swinhoe, 1863)
164MuscicapidaePale ThrushМухоловковыеДрозд бледныйTurdus pallidus J.F. Gmelin, 1789
165MuscicapidaeDusky ThrushМухоловковыеДрозд бурыйTurdus eunomus Temminck, 1831
166MuscicapidaeNaumann’s ThrushМухоловковыеДрозд науманнаTurdus naumanni Temminck, 1820
167MuscicapidaeGrey-headed Thrush, White-browed ThrushМухоловковыеДрозд оливковыйTurdus obscurus J.F. Gmelin, 1789
168MuscicapidaeSong Thrush, European Song ThrushМухоловковыеДрозд певчийTurdus philomelos C.L. Brehm, 1831
169MuscicapidaeWhite’s Ground Thrush, Golden Mountain ThrushМухоловковыеДрозд пёстрыйZoothera varia (Pallas, 1811)
170MuscicapidaeOlive-backed ThrushМухоловковыеДрозд свэнсоновCatharus ustulatus (Nuttall, 1840)
171MuscicapidaeSiberian Thrush, Siberian Ground ThrushМухоловковыеДрозд сибирскийZoothera sibirica (Pallas, 1776)
172MuscicapidaeGrey-backed ThrushМухоловковыеДрозд сизыйTurdus hortulorum Sclater, 1863
173MuscicapidaeBlue Rock ThrushМухоловковыеДрозд синий каменныйMonticola solitarius (Linnaeus, 1758)
174MuscicapidaeBlack-throated ThrushМухоловковыеДрозд чернозобыйTurdus atrogularis Jarocki, 1819
175MuscicapidaeRobin, European Robin, RedbreastМухоловковыеЗарянкаErithacus rubecula (Linnaeus, 1758)
176MuscicapidaeCommon Wheatear, Northern WheatearМухоловковыеКаменка обыкновеннаяOenanthe oenanthe Linnaeus, 1758
177MuscicapidaeDesert WheatearМухоловковыеКаменка пустыннаяOenanthe deserti (Temminck, 1825)
178MuscicapidaePied WheatearМухоловковыеКаменка-плешанкаOenanthe pleschanka (Lepechin, 1770)
179MuscicapidaeIsabelline WheatearМухоловковыеКаменка-плясуньяOenanthe isabellina (Temminck, 1829)
180MuscicapidaeGrey-headed Canary FlycatcherМухоловковыеКомароловка сероголоваяCulicicapa ceylonensis (Swainson, 1820)
181MuscicapidaeEastern Red-breasted FlycatcherМухоловковыеМухоловка восточная малаяFicedula albicilla (Pallas, 1811)
182MuscicapidaeTricolor Flycatcher, Yellow-rumped FlycatcherМухоловковыеМухоловка желтоспиннаяFicedula zanthopygia (Hay, 1845)
183MuscicapidaeRed-breasted flycatcherМухоловковыеМухоловка малаяFicedula parva
184MuscicapidaeGrey-spotted Flycatcher, Grey-streaked Flycatcher, Spot-breasted FlycatcherМухоловковыеМухоловка пестрогрудаяMuscicapa griseisticta (Swinhoe, 1861)
185MuscicapidaeSooty Flycatcher, Siberian FlycatcherМухоловковыеМухоловка сибирскаяMuscicapa sibirica Gmelin, 1789
186MuscicapidaeBlue-and-White FlycatcherМухоловковыеМухоловка синяяCyanoptila cyanomelana (Temminck, 1829)
187MuscicapidaeMugimaki FlycatcherМухоловковыеМухоловка таёжнаяFicedula mugimaki (Temminck, 1836)
188MuscicapidaeBrown FlycatcherМухоловковыеМухоловка ширококлюваяMuscicapa dauurica Pallas, 1811
189MuscicapidaeNarcissus FlycatcherМухоловковыеМухоловка японскаяFicedula narcissina (Temminck, 1836)
190MuscicapidaeCommon redstartМухоловковыеОбыкновенная горихвосткаPhoenicurus phoenicurus (Linnaeus, 1758)
191MuscicapidaeDaurian RedstartМухоловковыеСибирская горихвосткаPhoenicurus auroreus (Pallas, 1776)
192MuscicapidaeRed-flanked bluetailМухоловковыеСинехвосткаTarsiger cyanurus (Pallas, 1773)
193MuscicapidaeBlue Whistling ThrushМухоловковыеСиняя птицаMyophonus caeruleus (Scopoli, 1786)
194MuscicapidaeSiberian Blue RobinМухоловковыеСоловей синийLuscinia cyane (Pallas, 1776)
195MuscicapidaeSiberian rubythroatМухоловковыеСоловей-красношейкаLuscinia calliope (Pallas, 1776)
196MuscicapidaeSwinhoe’s Red-tailed Robin, Red-tailed Robin, Swinhoe’s Pseudorobin, Red-tailed RobinМухоловковыеСоловей-свистунLuscinia sibilans (Swinhoe, 1863)
197MuscicapidaeStonechat, Common StonechatМухоловковыеЧекан черноголовыйSaxicola torquata (Linnaeus, 1766)
198MuscicapidaeJapanese RobinМухоловковыеЯпонская зарянкаLuscinia akahige (Temminck, 1836)
199EmberizidaeYellow-breasted Bunting, Golden BuntingОвсянковыеДубровникEmberiza aureola Pallas, 1773
200EmberizidaePine BuntingОвсянковыеОвсянка белошапочнаяEmberiza leucocephala S.G. Gmelin, 1771
201EmberizidaeGodlewski’s Bunting, Eastern Rock BuntingОвсянковыеОвсянка ГодлевскогоEmberiza godlewskii Taczanowski, 1874
202EmberizidaeYellow-browed BuntingОвсянковыеОвсянка желтоброваяEmberiza chrysophrys Pallas, 1776
203EmberizidaeYellow-throated BuntingОвсянковыеОвсянка желтогорлаяEmberiza elegans Temminck, 1835
204EmberizidaeRed-headed BuntingОвсянковыеОвсянка желчнаяEmberiza bruniceps J.F. Brandt, 1841
205EmberizidaeReed BuntingОвсянковыеОвсянка камышоваяEmberiza schoeniclus (Linnaeus, 1758)
206EmberizidaeMeadow buntingОвсянковыеОвсянка красноухаяEmberiza cioides J.F. Brandt, 1843
207EmberizidaeJapanese Black-faced Bunting, Japanese Masked BuntingОвсянковыеОвсянка маскированнаяEmberiza personata Temminck, 1835
208EmberizidaeYellow BuntingОвсянковыеОвсянка обыкновеннаяEmberiza citrinella Linnaeus, 1758
209EmberizidaeGrey-headed Bunting, Chestnut-eared BuntingОвсянковыеОвсянка ошейниковаяEmberiza fucata Pallas, 1776
210EmberizidaePallas’s Bunting, Pallas’s Reed BuntingОвсянковыеОвсянка полярнаяEmberiza pallasi (Cabanis, 1851)
211EmberizidaeChestnut Bunting, Ruddy BuntingОвсянковыеОвсянка рыжаяEmberiza rutila Pallas, 1776
212EmberizidaeJapanese Reed BuntingОвсянковыеОвсянка рыжешейнаяEmberiza yessoensis (Swinhoe, 1874)
213EmberizidaeSavannah SparrowОвсянковыеОвсянка саваннаяPasserculus sandwichensis (J.F. Gmelin, 1789)
214EmberizidaeBlack-faced Bunting, Masked BuntingОвсянковыеОвсянка седоголоваяEmberiza spodocephala Pallas, 1776
215EmberizidaeGrey Bunting, Japanese Grey BuntingОвсянковыеОвсянка сизаяEmberiza variabilis Temminck, 1835
216EmberizidaeTristram’s BuntingОвсянковыеОвсянка таёжнаяEmberiza tristrami Swinhoe, 1870
217EmberizidaeJankowski’s BuntingОвсянковыеОвсянка ЯнковскогоEmberiza jankowskii Taczanowski, 1888
218EmberizidaeJapanese Yellow BuntingОвсянковыеОвсянка японская жёлтаяEmberiza sulphurata Temminck, 1836
219EmberizidaeLittle BuntingОвсянковыеОвсянка-крошкаEmberiza pusilla Pallas, 1776
220EmberizidaeRustic buntingОвсянковыеОвсянка-ремезEmberiza rustica Pallas, 1776
221EmberizidaeLapland Longspur, Lapland BuntingОвсянковыеПодорожник лапландскийCalcarius lapponicus (Linnaeus, 1758)
222EmberizidaeSnow BuntingОвсянковыеПуночкаPlectrophenax nivalis (Linnaeus, 1758)
223CinclidaeBrown DipperОляпковыеОляпка бураяCinclus pallasii Temminck, 1820
224AegithalidaeLong-tailed titОполовниковыеОполовникAegithalos caudatus (Linnaeus, 1758)
225RallidaeCommon Moorhen, Moorhen, Common GallinuleПастушковыеКамышницаGallinula chloropus (Linnaeus, 1758)
226RallidaeWeathercockПастушковыеКамышница рогатаяGallicrex cinerea (J.F. Gmelin, 1789)
227RallidaeCoot, Eurasian Coot, European Coot, Black CootПастушковыеЛысухаFulica atra Linnaeus, 1758
228RallidaeWater RailПастушковыеПастушок водянойRallus aquaticus Linnaeus, 1758
229RallidaeWhite-breasted Water HenПастушковыеПогоныш белогрудыйAmaurornis phoenicurus (Pennant, 1769)
230RallidaeYellow Rail, Yellow Crake, Clicker, Kicker, White-winged Crake, Swinhoe’s Yellow RailПастушковыеПогоныш белокрылыйCoturnicops exquisitus (Swinhoe, 1873)
231RallidaeBand-bellied Crake, Large Crake, Chestnut-breasted Crake, Siberian Ruddy Crake, Korean Ruddy Crake, Chinese Banded CrakeПастушковыеПогоныш большойPorzana paykullii (Ljungh, 1813)
232RallidaeRuddy Crake, Ruddy-breasted CrakeПастушковыеПогоныш красноногийPorzana fusca (Linnaeus, 1766)
233RallidaeBaillon’s CrakeПастушковыеПогоныш-крошкаPorzana pusilla (Pallas, 1776)
234CerthiidaeTree Creeper, Brown Creeper, Common Tree CreeperПищуховыеПищуха обыкновеннаяCerthia familiaris Linnaeus, 1758
235PodicipedidaeSlavonian Grebe, Horned GrebeПоганковыеПоганка красношейнаяPodiceps auritus (Linnaeus, 1758)
236PodicipedidaeLittle GrebeПоганковыеПоганка малаяTachybaptus ruficollis (Pallas, 1764)
237PodicipedidaeRed-necked GrebeПоганковыеПоганка серощёкаяPodiceps grisegena (Boddaert, 1783)
238PodicipedidaeBlack-necked Grebe, Eared GrebeПоганковыеПоганка черношейнаяPodiceps nigricollis C.L. Brehm, 1831
239PodicipedidaeGreat Crested GrebeПоганковыеЧомгаPodiceps cristatus (Linnaeus, 1758)
240StercorariidaeLong-tailed Jaeger, Long-tailed SkuaПоморниковыеПоморник длиннохвостыйStercorarius longicaudus Vieillot, 1819
241StercorariidaeParasitic Jaeger, Arctic Skua, Short-tailed SkuaПоморниковыеПоморник короткохвостыйStercorarius parasiticus (Linnaeus, 1758)
242StercorariidaePomarine Jaeger, Pomarine SkuaПоморниковыеПоморник среднийStercorarius pomarinus (Temminck, 1815)
243StercorariidaeMcCormick’s Skua, South Polar SkuaПоморниковыеПоморник южнополярныйStercorarius maccormicki Saunders, 1893
244SittidaeChinese NuthatchПоползневыеПоползень косматыйSitta villosa J. Verreaux, 1865
245SittidaeNuthatchПоползневыеПоползень обыкновенныйSitta europaea Linnaeus, 1758
246RemizidaePenduline TitРемезовыеРемез китайскийRemiz consobrinus (Swinhoe, 1870)
247CharadriidaeRinged PloverРжанковыеГалстучникCharadrius hiaticula Linnaeus, 1758
248CharadriidaeEastern Sand Plover, Oriental Sand PloverРжанковыеЗуек восточныйCharadrius veredus Gould, 1848
249CharadriidaeLittle Ringed PloverРжанковыеЗуек малыйCharadrius dubius Scopoli, 1786
250CharadriidaeMongolian Plover, Lesser Sand PloverРжанковыеЗуек монгольскийCharadrius mongolus Pallas, 1776
251CharadriidaeSnowy Plover, Kentish PloverРжанковыеЗуек морскойCharadrius alexandrinus Linnaeus, 1758
252CharadriidaeGreat Sand PloverРжанковыеЗуек толстоклювыйCharadrius lesсhenaultii Lesson, 1826
253CharadriidaeLong-billed Plover, Long-billed Ringed PloverРжанковыеЗуек уссурийскийCharadrius placidus J.E. et G.R. Gray, 1863
254CharadriidaeRuddy Turnstone, TurnstoneРжанковыеКамнешаркаArenaria interpres (Linnaeus, 1758)
255CharadriidaeLesser Golden PloverРжанковыеРжанка бурокрылаяPluvialis fulva (J.F. Gmelin, 1789)
256CharadriidaeBlack-billed Plover, Grey PloverРжанковыеТулесPluvialis squatarola (Linnaeus, 1758)
257CharadriidaeDotterelРжанковыеХрустанEudromias morinellus (Linnaeus, 1758)
258CharadriidaeNorthern lapwingРжанковыеЧибисVanellus vanellus (Linnaeus, 1758)
259CharadriidaeGrey-headed LapwingРжанковыеЧибис серыйMicrosarcops cinereus (Blyth, 1842)
260PteroclididaePallas’s SandgrouseРябковыеСаджаSyrrhaptes paradoxus (Pallas, 1773)
261BombycillidaeWaxwing, Bohemian WaxwingСвиристелевыеСвиристельBombycilla garrulus (Linnaeus, 1758)
262BombycillidaeJapanese WaxwingСвиристелевыеСвиристель амурскийBombycilla japonica (Siebold, 1826)
263CoraciidaeDollarbird, Broad-billed Roller, Eastern Broad-billed Roller, Red-billed RollerСизоворонковыеШирокорот восточныйEurystomus orientalis (Linnaeus, 1766)
264ParidaeMarsh TitСиницевыеГаичка черноголоваяParus palustris Linnaeus, 1758
265ParidaeAzure TitСиницевыеКнязёкParus cyanus Pallas, 1770
266ParidaeCoal TitСиницевыеМосковкаParus ater Linnaeus, 1758
267ParidaeWillow TitСиницевыеПухлякParus montanus Baldenstein, 1827
268ParidaeGreat TitСиницевыеСиница большаяParus major Linnaeus, 1758
269ParidaeOriental TitСиницевыеСиница восточнаяParus minor Temminck et Schlegel, 1848
270SturnidaeCommon Myna, House Myna, Indian MynaСкворцовыеМайна обыкновеннаяAcridotheres tristis (Linnaeus, 1766)
271SturnidaeGrey-backed Myna, Chinese Starling, White-shouldered StarlingСкворцовыеСкворец китайскийStuirnia sinensis (J.F. Gmelin, 1788)
272SturnidaeChestnut-cheeked Starling, Chestnut-cheeked Myna, Violet-backed StarlingСкворцовыеСкворец краснощёкийStuirnia philippensis (J.R. Forster, 1781)
273SturnidaePurple-backed Starling, Daurian MynaСкворцовыеСкворец малыйStuirnia sturnina (Pallas, 1776)
274SturnidaeEuropean Starling, Common Starling, Purple-winged StarlingСкворцовыеСкворец обыкновенныйSturnus vulgaris Linnaeus, 1758
275SturnidaeRose-colored StarlingСкворцовыеСкворец розовыйSturnus roseus (Linnaeus, 1758)
276SturnidaeGrey Starling, White-cheeked StarlingСкворцовыеСкворец серыйSturnus cineraceus Temminck, 1836
277PandionidaeOspreyСкопиныеСкопаPandion haliaetus (Linnaeus, 1758)
278SylviidaeJapanese Bush WarblerСлавковыеКамышевка бамбуковаяHoreites diphone (Kittlitz, 1830)
279SylviidaeGreat Reed Warbler, Oriental Great Reed WarblerСлавковыеКамышевка восточная дроздовиднаяAcrocephalus orientalis (Temminck et Schlegel, 1847)
280SylviidaeBush Warbler, Manchurian Bush WarblerСлавковыеКамышевка короткокрылаяHoreites canturians (Swinhoe, 1860)
281SylviidaeManchurian Reed WarblerСлавковыеКамышевка маньчжурскаяAcrocephalus tangorum La Touche, 1912
282SylviidaeThick-billed Reed WarblerСлавковыеКамышевка толстоклюваяPhragmaticola aedon (Pallas, 1776)
283SylviidaeBlack-browed Reed Warbler, Schrenck’s Reed WarblerСлавковыеКамышевка черноброваяAcrocephalus bistrigiceps Swinhoe, 1860
284SylviidaeAsian stubtailСлавковыеКороткохвосткаUrosphena squameices (Swinhoe, 1863)
285SylviidaePale-legged Willow WarblerСлавковыеПеночка бледноногаяPhylloscopus tenellipes Swinhoe, 1860
286SylviidaeDusky Warbler, Dusky Willow WarblerСлавковыеПеночка бураяPhylloscopus fuscatus (Blyth, 1842)
287SylviidaeGreenish Warbler, Greenish Willow WarblerСлавковыеПеночка зелёнаяPhylloscopus trochiloides (Sundevall, 1837)
288SylviidaePallas’s Willow Warbler, Yellow-rumped Willow WarblerСлавковыеПеночка корольковаяPhylloscopus proregulus (Pallas, 1811)
289SylviidaeCrowned Willow Warbler, Temminck’s Crowned Willow WarblerСлавковыеПеночка светлоголоваяPhylloscopus coronatus (Temminck et Schlegel, 1847)
290SylviidaeRadde’s Willow Warbler, Thick-billed Bush WarblerСлавковыеПеночка толстоклюваяPhylloscopus schwarzi (Radde, 1863)
291SylviidaeWillow WarblerСлавковыеПеночка-весничкаPhylloscopus trochilus (Linnaeus, 1758)
292SylviidaeYellow-browed Warbler, Yellow-browed Willow WarblerСлавковыеПеночка-зарничкаPhylloscopus inornatus (Blyth, 1842)
293SylviidaeArctic Warbler, Eversmann’s Willow WarblerСлавковыеПеночка-таловкаPhylloscopus borealis (Blasius, 1858)
294SylviidaeSpotted Bush Warbler, Spotted Scrub WarblerСлавковыеПестрогрудка малаяTribura davidi La Touche, 1923
295SylviidaeChinese Bush Warbler, Chinese Scrub WarblerСлавковыеПестрогрудка сибирскаяTribura tacsanowskia (Swinhoe, 1871)
296SylviidaeIsland Grasshopper Warbler, Styan’s Grasshopper WarblerСлавковыеСверчок островнойLocustella pleskei Taczanowski, 1889
297SylviidaeMiddendorff’s Grasshopper WarblerСлавковыеСверчок охотскийLocustella ochotensis (Middendorff, 1853)
298SylviidaePallas’s Grasshopper WarblerСлавковыеСверчок певчийLocustella certhiola (Pallas, 1811)
299SylviidaeLanceolated Grasshopper WarblerСлавковыеСверчок пятнистыйLocustella lanceolata (Temminck, 1840)
300SylviidaeGray’s Grasshopper WarblerСлавковыеСверчок таежныйLocustella fasciolata (G.R. Gray, 1860)
301Sylviidae, Streak-backed Marsh WarblerСлавковыеСверчок японскийLocustella pryeri (Seebohm, 1884)
302SylviidaeRufous Fantail Warbler, Zitting CisticolaСлавковыеЦистикола золотистаяCisticola juncidis (Rafinesque, 1810)
303StrigidaeGreat Grey Owl, Lapland OwlСовиныеНеясыть бородатаяStrix nebulosa J.R. Forster, 1772
304StrigidaeUral Owl, Ural Wood-owlСовиныеНеясыть длиннохвостаяStrix uralensis Pallas, 1771
305StrigidaeSnowy OwlСовиныеСова белаяNyctea scandiaca (Linnaeus, 1758)
306StrigidaeShort-eared OwlСовиныеСова болотнаяAsio flammeus (Pontoppidan, 1763)
307StrigidaeBrown Hawk-Owl, Brown BoobookСовиныеСова иглоногаяNinox scutulata (Raffles, 1822)
[fontawesome icon="fa-camera" circle="yes" 308StrigidaeLong-eared OwlСовиныеСова ушастаяAsio otus (Linnaeus, 1758)
309StrigidaeHawk-Owl, Northern Hawk-OwlСовиныеСова ястребинаяSurnia ulula (Linnaeus, 1758)
310StrigidaeOriental Scops, Oriental Scops OwlСовиныеСовка восточнаяOtus sunia (Hodgson, 1836)
311StrigidaeCollared Scops Owl, Indian Scops OwlСовиныеСовка ошейниковаяOtus bakkamoena Pennant, 1769
312StrigidaeBoreal Owl, Tengmalm’s OwlСовиныеСыч мохноногийAegolius funereus (Linnaeus, 1758)
313StrigidaePygmy Owl, Eurasian Pygmy Owl, Pygmy OwletСовиныеСычик воробьиныйGlaucidium passerinum (Linnaeus, 1758)
314StrigidaeEagle Owl, Great Eagle OwlСовиныеФилинBubo bubo (Linnaeus, 1758)
315StrigidaeBlakiston’s Fish-OwlСовиныеФилин рыбныйKetupa blakistoni (Seebohm, 1884)
316FalconidaeSaker FalconСоколиныеБалобанFalco cherrug J.E. Gray, 1834
317FalconidaeMerlinСоколиныеДербникFalco columbarius Linnaeus, 1758
318FalconidaeAmur Red-footed Falcon, Eastern Red-footed FalconСоколиныеКобчик амурскийFalco amurensis Radde, 1863
319FalconidaeGyrfalconСоколиныеКречетFalco rusticolus Linnaeus, 1758
320FalconidaeKestrel, Eurasian Kestrel, Common KestrelСоколиныеПустельга обыкновеннаяFalco tinnunculus Linnaeus, 1758
321FalconidaePeregrine FalconСоколиныеСапсанFalco peregrinus Tunstall, 1771
322FalconidaeHobby, Eurasian HobbyСоколиныеЧеглокFalco subbuteo Linnaeus, 1758
323LaniidaeBrown Shrike, Red-tailed ShrikeСорокопутовыеЖулан сибирскийLanius cristatus Linnaeus, 1758
324LaniidaeChinese Grey Shrike, Long-tailed Grey ShrikeСорокопутовыеСорокопут клинохвостыйLanius sphenocercus Cabanis, 1873
325LaniidaeNorthern Shrike, Great Grey ShrikeСорокопутовыеСорокопут серыйLanius excubitor Linnaeus, 1758
326LaniidaeThick-billed Shrike, Tiger ShrikeСорокопутовыеСорокопут тигровыйLanius tigrinus Drapiez, 1828
327LaniidaeBull-headed ShrikeСорокопутовыеСорокопут японскийLanius bucephalus Temminck et Schlegel, 1847
328ApodidaeWhite-rumped Swift, Fork-tailed Swift, Pacific Swift, Northern White-rumped SwiftСтрижиныеСтриж белопоясныйApus pacificus (Latham, 1801)
329ApodidaeWhite-throated Needletail, White-throated Needle-tailed Swift, White-throated Spinetailed Swift, Needle-tail Swift, Spine-tailed Swift, Northern NeedletailСтрижиныеСтриж иглохвостыйHirundapus caudacutus (Latham, 1801)
330ParadoxornithidaeBearded Tit, Bearded ReedlingСуторовыеСиница усатаяPanurus biarmicus (Linnaeus, 1758)
331ParadoxornithidaeVinous-throated Parrotbill, Rufous-headed Crowtit, Webb’s ParrotbillСуторовыеСутора бураяParadoxornis webbianus (Gould, 1852)
332ParadoxornithidaeReed Parrotbill, Polivanov’s Parrotbill, Heude’s CrowtitСуторовыеСутора тростниковаяParadoxornis heudei David, 1872
333TetraoninaeBlack-billed Capercaillie, Black Capercaillie, Siberian Capercaillie, Rock CapercaillieТетеревиныеГлухарь каменныйTetrao parvirostris Bonaparte, 1856

334TetraoninaeSiberian Spruce Grouse, Asian Spruce GrouseТетеревиныеДикушаFalcipennis falcipennis (Hartlaub, 1855)
335TetraoninaeHazel GrouseТетеревиныеРябчикTetrastes bonasia (Linnaeus, 1758)
336TetraoninaeBlack GrouseТетеревиныеТетеревLyrurus tetrix (Linnaeus, 1758)
337GlareolidaeOriental Pratincole, Eastern Pratincole, Large Indian PratincoleТиркушковыеТиркушка восточнаяGlareola maldivarum J.R. Forster, 1795
338TurnicidaeYellow-legged Button Quail, Yellow-legged Bustard QuailТрёхпёрстковыеТрёхпёрстка пятнистаяTurnix tanki Blyth, 1843
339MotacillidaeGodlewsky’s Pipit, Blyth’s PipitТрясогузковыеКонёк ГодлевскогоAnthus godlewskii (Taczanowski, 1876)
340MotacillidaeWater PipitТрясогузковыеКонёк гольцовыйAnthus rubescens (Tunstall, 1771)
341MotacillidaeRed-throated PipitТрясогузковыеКонёк краснозобыйAnthus cervinus (Pallas, 1811)
342MotacillidaeMenzbier’s Pipit, Swinhoe,s PipitТрясогузковыеКонёк МензбираAnthus menzbieri Shulpin, 1928
343MotacillidaeOlive-backed Pipit, Oriental Tree PipitТрясогузковыеКонёк пятнистыйAnthus hodgsoni Richmond, 1907
344MotacillidaePechora PipitТрясогузковыеКонёк сибирскийAnthus gustavi Swinhoe, 1863
345MotacillidaeRichard’s Pipit, Paddy-field PipitТрясогузковыеКонёк степнойAnthus richardi Vieillot, 1818
346MotacillidaeWhite WagtailТрясогузковыеТрясогузка белаяMotacilla alba Linnaeus, 1758
347MotacillidaeYellow WagtailТрясогузковыеТрясогузка берингийская желтаяMotacilla tschutschensis J.F. Gmelin, 1789
348MotacillidaeGrey WagtailТрясогузковыеТрясогузка горнаяMotacilla cinerea Tunstall, 1771
349MotacillidaeForest WagtailТрясогузковыеТрясогузка древеснаяDendronanthus indicus (J.F. Gmelin, 1789)
350MotacillidaeCitrine WagtailТрясогузковыеТрясогузка желтоголоваяMotacilla citreola Pallas, 1776
351MotacillidaeGreen-headed WagtailТрясогузковыеТрясогузка зеленоголоваяMotacilla taivana (Swinhoe, 1863)
352MotacillidaeBlack-backed WagtailТрясогузковыеТрясогузка камчатскаяMotacilla lugens Gloger, 1829
353MotacillidaeChineseYellow WagtailТрясогузковыеТрясогузка китайская жёлтаяMotacilla macronyx Stresemann, 1920
354MotacillidaeJapanese WagtailТрясогузковыеТрясогузка японскаяMotacilla grandis Sharpe, 1885
355UpupidaeHoopoeУдодовыеУдодUpupa epops Linnaeus, 1758
356AnatidaeEmperor GooseУтиныеБелошейAnser canagicus, Philacte canagica,
357AnatidaeKing EiderУтиныеГага-гребенушкаSomateria spectabilis (Linnaeus, 1758)
358AnatidaeGoldeneye, Common GoldeneyeУтиныеГогольBucephala clangula (Linnaeus, 1758)
359AnatidaeBuffleheadУтиныеГоголь-головастикBucephala albeola (Linnaeus, 1758)
360AnatidaeBean GooseУтиныеГуменникAnser fabalis (Latham, 1787)
361AnatidaeGreater White-fronted Goose, White-fronted GooseУтиныеГусь белолобыйAnser albifrons (Scopoli, 1769)
362AnatidaeSnow GooseУтиныеГусь БелыйAnser caerulescens (Linnaeus, 1758)
363AnatidaeBar-headed GooseУтиныеГусь ГорныйAnser indicus (Latham, 1790)
364AnatidaeGreylag GooseУтиныеГусь серыйAnser anser (Linnaeus, 1758)
365AnatidaeCanada GooseУтиныеКазарка малая канадскаяBranta hutchinsii (Richardson, 1832)
366AnatidaeBrent GooseУтиныеКазарка чёрнаяBranta bernicla (Linnaeus, 1758)
367AnatidaeHarlequin Duck, Stone DuckУтиныеКаменушкаHistrionicus histrionicus (Linnaeus, 1758)
368AnatidaeFalcated DuskУтиныеКасаткаAnas falcata Georgi, 1775
369AnatidaeBaikal TealУтиныеКлоктунAnas formosa Georgi, 1775
370AnatidaeCommon Merganser, GoosanderУтиныеКрохаль большойMergus merganser Linnaeus, 1758
371AnatidaeRed-breasted MerganserУтиныеКрохаль длинноносыйMergus serrator Linnaeus, 1758
372AnatidaeChinese Merganser, Gould’s MerganserУтиныеКрохаль чешуйчатыйMergus squamatus Gould, 1864
373AnatidaeMallardУтиныеКрякваAnas platyrhynchos Linnaeus, 1758
374AnatidaeSpot-billed DuskУтиныеКряква чёрнаяAnas poecilorhyncha Forster, 1781
375AnatidaeTundra SwanУтиныеЛебедь американскийCygnus columbianus (Ord, 1815)
376AnatidaeBewick’ Swan, Whistling SwanУтиныеЛебедь малыйCygnus bewickii Yarrell, 1830
377AnatidaeWhooper SwanУтиныеЛебедь-кликунCygnus cygnus (Linnaeus, 1758)
378AnatidaeMute SwanУтиныеЛебедь-шипунCygnus olor (J.F. Gmelin, 1789)
379AnatidaeSmewУтиныеЛутокMergus albellus Linnaeus, 1758
380AnatidaeMandarin DuckУтиныеМандаринкаAix galericulata (Linnaeus, 1758)
381AnatidaeLong-tailed Duck, Oldsquaw, Marine DuckУтиныеМорянкаClangula hyemalis (Linnaeus, 1758)
382AnatidaeBear’s PochardУтиныеНырок БэровAythya baeri (Radde, 1863)
383AnatidaePochard, Common PochardУтиныеНырок красноголовыйAythya ferina (Linnaeus, 1758)
384AnatidaeRuddy ShelduckУтиныеОгарьTadorna ferruginea (Pallas, 1764)
385AnatidaeShelduck, Common ShelduckУтиныеПеганкаTadorna tadorna (Linnaeus, 1758)
386AnatidaeCrested ShelduckУтиныеПеганка хохлатаяTadorna cristata (Kuroda, 1917)
387AnatidaeLesser White-fronted GooseУтиныеПискулькаAnser erythropus (Linnaeus, 1758)
388AnatidaeWigeon, European WigeonУтиныеСвиязьAnas penelope Linnaeus, 1758
389AnatidaeAmerican WigeonУтиныесвиязь АмериканскаяAnas americana Gmelin, 1789
390AnatidaeCommon Scoter, Black ScoterУтиныеСиньга американскаяMelanitta americana (Swainson, 1832)
391AnatidaeSwan GooseУтиныеСухоносAnser cygnoides (Linnaeus, 1758)
392AnatidaeWhite-winged Scoter, Velvet ScoterУтиныеТурпан горбоносыйMelanitta deglandi (Bonaparte, 1850)
393AnatidaeGadwallУтиныеУтка сераяAnas strepera Linnaeus, 1758
394AnatidaeScaup, Greater ScaupУтиныеЧернеть морскаяAythya marila (Linnaeus, 1761)
395AnatidaeTufted DuckУтиныеЧернеть хохлатаяAythya fuligula (Linnaeus, 1758)
396AnatidaeTeal, Common Teal, Green-winged TealУтиныеЧирок-свистунокAnas crecca Linnaeus, 1758
397AnatidaeGarganeyУтиныеЧирок-трескунокAnas querquedula Linnaeus, 1758
398AnatidaeNorthern PintailУтиныеШилохвостьAnas acuta Linnaeus, 1758
399AnatidaeNorthern ShovelerУтиныеШироконоскаAnas clypeata Linnaeus, 1758
400PhasianidaeBearded Partridge, Daurian PartridgeФазановыеКуропатка бородатаяPerdix dauurica (Pallas, 1811)
401PhasianidaeJapanese QuailФазановыеПерепел немойCoturnix japonica Temminck et Schlegel, 1849
402PhasianidaePheasant , Common PheasantФазановыеФазанPhasianus colchicus Linnaeus, 1758
403PhoenicopteridaeFlamingoФламинговыеФламинго розовыйPhoenicopterus roseus Pallas, 1811
404FregatidaeLesser Frigate BirdФрегатовыеФрегат-ариельFregata ariel (G.R. Gray, 1845)
405ArdeidaeSchrenck’s Little BitternЦаплевыеВолчок амурскийIxobrychus eurhythmus
406ArdeidaeChinese Little BitternЦаплевыеВолчок китайскийIxobrychus sinensis
407ArdeidaeCinnamon Bittern, Chestnut BitternЦаплевыеВолчок охристыйIxobrychus cinnamomeus
408ArdeidaeBittern, Great BitternЦаплевыеВыпь большаяBotaurus stellaris (Linnaeus, 1758)
409ArdeidaeNight Heron, Black-crowned Night HeronЦаплевыеКвакваNycticorax nycticorax (Linnaeus, 1758)
410ArdeidaeGreen-backed HeronЦаплевыеКваква зелёнаяButorides striatus (Linnaeus, 1766)
411ArdeidaeJapanese Night HeronЦаплевыеКваква японскаяGorsachius goisagi (Temminck, 1835)
412ArdeidaeChinese Pond HeronЦаплевыеЦапля белокрылаяArdeola bacchus (Bonaparte, 1855)
413ArdeidaeGreat EgretЦаплевыеЦапля большая белаяEgretta alba (Linnaeus, 1758)
414ArdeidaeCattle Egret, Buff-backed HeronЦаплевыеЦапля египетскаяBubulcus ibis (Linnaeus, 1758)
415ArdeidaeChinese Egret, Swinhoe’s EgretЦаплевыеЦапля желтоклюваяEgretta eulophotes (Swinhoe, 1860)
416ArdeidaeLittle EgretЦаплевыеЦапля малая белаяEgretta garzetta (Linnaeus, 1758)
417ArdeidaePurple HeronЦаплевыеЦапля рыжаяArdea purpurea Linnaeus, 1766
418ArdeidaeGrey HeronЦаплевыеЦапля сераяArdea cinerea Linnaeus, 1758
419ArdeidaeIntermediate EgretЦаплевыеЦапля средняя белаяEgretta intermedia (Wagler, 1829)
420ArdeidaeSouthern EgretЦаплевыеЦапля южная белаяEgretta modesta (J.E. Gray, 1831)
421RostratulidaePainted SnipeЦветные БекасыБекас цветнойRostratula benghalensis (Linnaeus, 1758)
422LaridaeGlaucous Gull, Glaucous-winged GullЧайковыеБургомистрLarus hyperboreus Gunnerus, 1767
423LaridaeHueglin’s GullЧайковыеКлуша восточнаяLarus hеuglini Bree, 1876
424LaridaeWhite-winged Black TernЧайковыеКрачка белокрылаяChlidonias leucopterus (Temminck, 1815)
425LaridaeWhiskered TernЧайковыеКрачка белощёкаяChlidonias hybridus (Pallas, 1811)
426LaridaeLittle TernЧайковыеКрачка малаяSterna albifrons Pallas, 1764
427LaridaeCommon TernЧайковыеКрачка речнаяSterna hirundo Linnaeus, 1758
428LaridaeGull-billed TernЧайковыеКрачка чайконосаяGelochelidon nilotica (J.F. Gmelin, 1789)
429LaridaeBlack TernЧайковыеКрачка чернаяChlidonias niger (Linnaeus, 1758)
430LaridaeKittiwake, Black-legged KittiwakeЧайковыеМоевкаRissa tridactyla (Linnaeus, 1758)
431LaridaeGreat Black-headed GullЧайковыеХохотун черноголовыйLarus ichthyaetus Pallas, 1773
432LaridaeYellow-legged GullЧайковыеХохотуньяLarus cachinnans Pallas, 1811
433LaridaeIvory GullЧайковыеЧайка белаяPagophila eburnea (Phipps, 1774)
434LaridaeIndian Black-headed Gull, Brown-headed GullЧайковыеЧайка буроголоваяLarus brunnicephalus Jerdon, 1840
435LaridaeSaunders’s Gull, Chinese Black-headed GullЧайковыеЧайка китайскаяLarus saudersi (Swinhoe, 1871)
436LaridaeLittle GullЧайковыеЧайка малаяLarus minutus Pallas, 1776
437LaridaeBlack-headed Gull, Common Black-headed Gull, Brown-headed GullЧайковыеЧайка озёрнаяLarus ridibundus Linnaeus, 1766
438LaridaeRelict GullЧайковыеЧайка реликтоваяLarus relictus L?nnberg, 1931
439LaridaeGlaucous-winged GullЧайковыеЧайка серокрылаяLarus glaucescens J.F. Naumann, 1840
440LaridaeCommon Gull, Mew GullЧайковыеЧайка сизаяLarus canus Linnaeus, 1758
441LaridaeSlaty-backed GullЧайковыеЧайка тихоокеанскаяLarus schistisagus Stejneger, 1884
442LaridaeBlack-tailed Gull, Japanese Gull, Temminck’s GullЧайковыеЧайка чернохвостаяLarus crassirostris Vieillot, 1818
443LaridaeCaspian TernЧайковыеЧеграваHydroprogne caspia (Pallas, 1770)
444AlcidaeParakeet AukletЧистиковыеБелобрюшкаCyclorrhynhus psittacula, Alca psittacula, Phaleris psittacula
445AlcidaeThick-billed Murre, Brunnich’s GuillemotЧистиковыеКайра толстоклюваяUria lomvia (Linnaeus, 1758)
446AlcidaeCommon Murre, GuillemotЧистиковыеКайра тонкоклюваяUria aalge (Pontoppidan, 1763)
447AlcidaeCrested AukletЧистиковыеКонюга большаяAethia cristatella (Pallas, 1769)
448AlcidaeWhickered AukletЧистиковыеКонюга малаяAethia pygmaea (J.F. Gmelin, 1789)
449AlcidaeLeast AukletЧистиковыеКонюга-крошкаAethia pusilla (Pallas, 1811)
450AlcidaeMarbled Murrelet, Partridge AukЧистиковыеПёстрый пыжикBrachyramphus perdix (Pallas, 1811)
451AlcidaeAncient Murrelet, Ancient Auklet, Short-billed GuillemotЧистиковыеСтарикSynthiboramphus antiquus (J.F. Gmelin, 1789)
452AlcidaeCrested Murrelet, Japanese Murrelet, Japanese AukletЧистиковыеСтарик хохлатыйSynthiboramphus wumizusume (Temminck, 1836)
453AlcidaeTufted PuffinЧистиковыеТопорокLunda cirrhata (Pallas, 1769)
454AlcidaeHornbilled Auklet, Rhinoceros AukletЧистиковыеТупик-носорогCerorhinca monocerata (Pallas, 1811)
455AlcidaeSpectacled GuillemotЧистиковыеЧистик очковыйCepphus carbo Pallas, 1811
456AlcidaePigeon GuillemotЧистиковыеЧистик тихоокеанскийCepphus columba Pallas, 1811
457RecurvirostridaeBlack-winged StiltШилоклювковыеХодулочникHimantopus himantopus (Linnaeus, 1758)
458RecurvirostridaeAvocet, Pied AvocetШилоклювковыеШилоклювкаRecurvirostra avosetta Linnaeus, 1758
459JacanidaePheasant-tailed Jacana, Water PheasantЯкановыеФазанохвостая яканаHydrophasianus chirurgus (Scopoli, 1786)
460AccipitridaeGolden EagleЯстребиныеБеркутAquila chrysaetos (Linnaeus, 1758)
461AccipitridaeBlack Vulture, European Black VultureЯстребиныеГриф чёрныйAegypius monachus (Linnaeus, 1766)
462AccipitridaeRough-legged BuzzardЯстребиныеЗимнякButeo lagopus (Pontoppidan, 1763)
463AccipitridaeBuzzard, Eurasian BuzzardЯстребиныеКанюкButeo buteo (Linnaeus, 1758)
464AccipitridaeBlack KiteЯстребиныеКоршун чёрныйMilvus migrans (Boddaert, 1783)
465AccipitridaeUpland BuzzardЯстребиныеКурганник мохноногийButeo hemilasius Temminck et Schlegel, 1844
466AccipitridaeWestern Marsh Harrier, Marsh HarrierЯстребиныеЛунь восточный болотныйCircus spilonotus Kaup, 1847
467AccipitridaePied HarrierЯстребиныеЛунь пегийCircus melanoleucоs (Pennant, 1769)
468AccipitridaeNorthen HarrierЯстребиныеЛунь полевойCircus cyaneus (Linnaeus, 1766)
469AccipitridaePale Harrier, Steppe HarrierЯстребиныеЛунь степнойCircus macrourus (S. G. Gmelin, 1771)
470AccipitridaeImperial EagleЯстребиныеМогильникAquila heliaca Savigny, 1809
471AccipitridaeHodgson’s Hawk Eagle, Feather-toed Hawk EagleЯстребиныеОрёл восточный хохлатыйSpizaetus nipalensis (Hodgson, 1836)
472AccipitridaeSteppe EagleЯстребиныеОрёл степнойAquila nipalensis Hodgson, 1833
473AccipitridaeSteller’s Sea-EagleЯстребиныеОрлан белоплечийHaliaeetus pelagicus (Pallas, 1811)
474AccipitridaeBlack Sea-EagleЯстребиныеОрлан чёрныйHaliaeetus niger Heude, 1887
475AccipitridaeWhite-tailed Eagle, White-tailed Sea Eagle, Common Sea EagleЯстребиныеОрлан-белохвостHaliaeetus albicilla (Linnaeus, 1758)
476AccipitridaeCrested Honey Buzzard, Oriental Honey Buzzard, Eastern Honey-buzzardЯстребиныеОсоед хохлатыйPernis ptilorhyncus (Temminck, 1821)
477AccipitridaeSparrow Hawk, European Sparrow HawkЯстребиныеПерепелятникAccipiter nisus (Linnaeus, 1758)
478AccipitridaeJapanese Sparrowhawk, Japanese Lesser Sparrow HawkЯстребиныеПерепелятник малыйAccipiter gularis (Temminck et Schlegel, 1844)
479AccipitridaeSpotted Eagle, Greater Spotted EagleЯстребиныеПодорлик большойAquila clanga Pallas, 1811
480AccipitridaeGray-faced Buzzard, Hawk BuzzardЯстребиныеСарыч ястребиныйButastur indicus (J.F. Gmelin, 1788)
481AccipitridaeGoshawk, Northern GoshawkЯстребиныеТетеревятникAccipiter gentilis (Linnaeus, 1758)
482AccipitridaeChinese Sparrow Hawk, Grey Frog HawkЯстребиныеЯстреб короткопалыйAccipiter soloensis (Horsfield, 1822)