Описание

Quisque ligulas ipsum, euismod atras vulputate iltricies etri elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Nulla nunc dui, tristique in semper vel, congue sed ligula. Nam dolor ligula, faucibus id sodales in, auctor fringilla libero.
  СемействоВидВид (англ.)Семейство (англ.)Латынь
1БуревестниковыеБуревестник бледноногийFleshy-footed Shearwater, Pale-footed ShearwaterProcellariidaePuffinus carneipes
2БуревестниковыеБуревестник буллеровBuller’s Shearwater, Grey-backed ShearwaterProcellariidaePuffinus bulleri
3БуревестниковыеБуревестник пестролицкийStreaked Shearwater, White-faced ShearwaterProcellariidaeCalonectris leucomelas, Puffinus leucomelas
4БуревестниковыеБуревестник серыйSooty Shearwater, New Zealand Mutten-Bird, Grey ShearwaterProcellariidaePuffinus griseus, Procellaria grisea
5БуревестниковыеБуревестник тонкоклювыйShort-tailed Shearwater, Slender-billed ShearwaterProcellariidaePuffinus tenuirostris, Procellaria tenuirostris
6БуревестниковыеГлупышNorthern Fulmar, Fulmar PetrelFulmarus glacialis (Linnaeus, 1761)
7АистовыеАист чёрныйBlack StorkCiconiidaeCiconia nigra (Linnaeus, 1758)
8АистовыеАист дальневосточныйBlack-billed White Stork, Oriental StorkCiconiidaeCiconia boyciana, Ciconia ciconia boyciana, Swinhoe, 1873
9АльбатросовыеАльбатрос белоспинныйShort-tailed Albatross, Steller’s AlbatrossDiomedeidaeDiomedea albatrus Pallas, 1769
10БаклановыеБаклан беринговPelagic Cormorant, Pelagic ShagPhalacrocoracidaePhalacrocorax pelagicus Pallas, 1811
11БаклановыеБаклон большойGreat Cormorant, Common CormorantPhalacrocoracidaePhalacrocorax carbo (Linnaeus, 1758)
12БаклановыеБаклан краснолицыйRed-faced CormorantPhalacrocoracidaePhalacrocorax urile (J.F. Gmelin, 1789)
13БаклановыеБаклан японскийJapanese Cormorant, Temminck’s CormorantPhalacrocoracidaePhalacrocorax capillatus (Temminck et Schlegel, 1848) Phalacrocorax filamentosus
14
БекасовыеБекас азиатскийPin-tailed snipeScolopacidaeGallinago stenura (Bonaparte, 1830), Capella stenura
15БекасовыеБекас японскийLatham’s Snipe, Japanese SnipeSсоlopacidaeGallinago hardwickii (J.R. Gray, 1831) Capella hardwickii
16БекасовыеБекас обыкновенныйCommon Snipe, Fantail SnipeSсоlopacidaeGallinago gallinago, Capella gallinago
17БекасовыеВальдшнепWoodcock, Eurasian WoodcockSсоlopacidaeScolopax rusticola
18БекасовыеВеретенник азиатский бекасовидныйAsiatic Dowitcher, Snipe-billed GodwitSсоlopacidaeLimnodromus semipalmatus
19БекасовыеВеретенник американскийLong-billed DowitcherSсоlopacidaeLimnodromus scolopaceus
20БекасовыеВеретенник большойBlack-tailed GodwitSсоlopacidaeLimosa limosa
21БекасовыеВеретенник малыйBar-tailed GodwitSсоlopacidaeLimosa lapponica
22БекасовыеГаршнепJack SnipeSсоlopacidaeLymnocryptes minimus (Brunnich, 1764)
23БекасовыеГрязовикBroad-billed SandpiperSсоlopacidaeLimicola falcinellus (Pontoppidan, 1763)
24БекасовыеДупель горныйSolitary SnipeSсоlopacidaeGallinago solitaria Hodgson, 1831
25БекасовыеДупель леснойSwinhoe’s SnipeSсоlopacidaeGallinago megala Swinhoe, 1861
26БекасовыеДутышPectoral SandpiperSсоlopacidaeCalidris melanotos (Vieillot, 1819)
27БекасовыеЖелтозобикBuff-breasted SandpiperSсоlopacidaeTryngites subruficollis (Vieillot, 1819)
28БекасовыеКраснозобикCurlew Sandpiper, Curlew StintSсоlopacidaeCalidris ferruginea (Pontoppidan, 1763)
29БекасовыеКроншнеп большойCurlew, Eurasian CurlewSсоlopacidaeNumenius arquata (Linnaeus, 1758)
30БекасовыеКроншнеп дальневосточныйFar-Eastern Curlew, Australian CurlewSсоlopacidaeNumenius madagascariensis (Linnaeus, 1758)
31БекасовыеКроншнеп среднийWhimbrelSсоlopacidaeNumenius phaeopus (Linnaeus, 1758)
32БекасовыеКроншнеп-малюткаLittle Whimbrel, Little CurlewSсоlopacidaeNumenius minutus Gould, 1841
33БекасовыеКулик-воробейLittle StintSсоlopacidaeCalidris minuta (Leisler, 1812)
34БекасовыеЛопатеньSpoon-billed SandpiperSсоlopacidaeEurynorhynchus pygmeus (Linnaeus, 1758)
35БекасовыеМородункаTerek Sandpiper, Avocet SandpiperSсоlopacidaeXenus cinereus (G?ldenstadt, 1775)
36БекасовыеПеревозчикCommon SandpiperSсоlopacidaeActitis hypoleucos (Linnaeus, 1758)
37БекасовыеПесочник белохвостыйTemminck’s StintSсоlopacidaeCalidris temminckii (Leisler, 1812)
38БекасовыеПесочник большойGreat KnotSсоlopacidaeCalidris tenuirostris (Horsfield, 1821)
39БекасовыеПесочник бонопартовWhite-rumped SandpiperSсоlopacidaeCalidris fuscicollis (Vieillot, 1819)
40БекасовыеПесочник длиннопалыйLong-toed StintSсоlopacidaeCalidris subminuta (Middendorff, 1851)
41БекасовыеПесочник исландскийKnot, Red KnotSсоlopacidaeCalidris canutus (Linnaeus, 1758)
42БекасовыеПесочник острохвостыйSharp-tailed Sandpiper, Sharp-tailed StintSсоlopacidaeCalidris acuminata (Horsfield, 1821)
43БекасовыеПесочник-красношейкаRed-necked Stint, Rufous-necked StintSсоlopacidaeCalidris ruficollis (Pallas, 1776)
44БекасовыеПесчанкаSanderlingSсоlopacidaeCalidris alba (Pallas, 1764)
45БекасовыеПлавунчик круглоносыйRed-necked Phalarope, Northern PhalaropeSсоlopacidaePhalaropus. lobatus (Linnaeus, 1758)
46БекасовыеПлавунчик плосконосыйRed Phalarope, Grey PhalaropeSсоlopacidaePhalaropus fulicarius (Linnaeus, 1758)
47БекасовыеПоручейникMarsh SandpiperSсоlopacidaeTringa stagnatilis (Bechstein, 1803)
48БекасовыеТравникRedshank, Common RedshankSсоlopacidaeTringa totanus (Linnaeus, 1758)
49БекасовыеТурухтанRuff, ReeveSсоlopacidaePhilomachus pugnax (Linnaeus, 1758)
50БекасовыеУлит большойGreenshank, Common GreenshankSсоlopacidaeTringa nebularia (Gunnerus, 1767)
51БекасовыеУлит охотскийNordmann’s Greenshank, Spotted GreenshankSсоlopacidaeTringa guttufer (Nordmann, 1835)
52БекасовыеУлит сибирский пепельныйAsian Wandering Tattler, Grey-tailed Tattler, Grey-rumped SandpiperSсоlopacidaeHeteroscelus brevipes (Vieillot, 1816)
53БекасовыеФифиWood SandpiperSсоlopacidaeTringa glareola Linnaeus, 1758
54БекасовыеЧернозобикDunlinSсоlopacidaeCalidris alpina (Linnaeus, 1758)
55БекасовыеЧернышGreen SandpiperSсоlopacidaeTringa ochropus Linnaeus, 1758
56БекасовыеЩёгольSpotted Redshank, Dusky RedshankSсоlopacidaeTringa erythropus (Pallas, 1764)
57
БелоглазковыеБелоглазка буробокаяChestnut-flanked White-eyeZosteropidaeZosterops erythropleurus
58БородастиковыеКрасноголовый бородастикCoppersmith barbetMegalaimidaeMegalaima haemacephala
59БюльбюлевыеБюльбюль короткопалыйBrown-eared Bulbul, Chestnut-eared BulbulPycnonotidaeMicroscelis amaurotis, Hypsipetes amaurotis
60ВоробьиныеВоробей домовыйHouse SparrowPasseridaePasser domesticus (Linnaeus, 1758)
61ВоробьиныеВоробей полевойTree SparrowPasseridaePasser montanus
62ВоробьиныеВоробей рыжийRusset Sparrow, Cinnamon SparrowPasseridaePasser rutilans (Temminck, 1836)
63ВрановыеВоронCommon RavenCorvidaeCorvus corax Linnaeus, 1758
64ВрановыеВорона большеклюваяJangle Crow, Thick-billed CrowCorvidaeCorvus macrorhynchos Wagler, 1827
65ВрановыеВорона восточная чернаяEastern Carrion CrowCorvidaeCorvus orientalis Eversmann, 1841
66ВрановыеВорона сераяHooded CrowCorvidaeCorvus cornix
67ВрановыеВорона чернаяCarrion Crow, Oriental Carrion CrowCorvidaeCorvus corone
68ВрановыеГалка даурскаяDaurian JackdawCorvidaeCorvus dauuricus Pallas, 1776
69ВрановыеГрачRookCorvidaeCorvus frugilegus Linnaeus, 1758
70ВрановыеКедровкаNutcracker, Spotted NutcrackerCorvidaeNucifraga caryocatactes (Linnaeus, 1758)
71ВрановыеКукшаSiberian JayCorvidaePerisorius infaustus (Linnaeus, 1758)
72ВрановыеСойкаJay, Common Jay, Eurasian JayCorvidaeGarrulus glandarius (Linnaeus, 1758)
73ВрановыеСорокаMagpie, Black-billed MagpieCorvidaePica pica (Linnaeus, 1758)
74ВрановыеСорока голубаяAzure-winged MagpieCorvidaeCyanopica cyanus (Pallas, 1776)
75ВьюрковыеВьюрок сибирский горныйRosy Finch, Rosy Mountain FinchFringillidaeLeucosticte arctoa (Pallas, 1811)
76ВьюрковыеДубонос большой черноголовыйJapanese Grosbeak, Masked HawfinchFringillidaeEophona personata (Temminck et Schlegel, 1848)
77ВьюрковыеДубонос малый черноголовыйBlack-tailed Hawfinch, Chinese GrosbeakFringillidaeEophona migratoria E. Hartert, 1903
78ВьюрковыеДубонос обыкновенныйHawfinchFringillidaeCoccothraustes coccothraustes (Linnaeus, 1758)
79ВьюрковыеЗеленушка китайскаяOriental Greenfinch, Chinese GreenfinchFringillidaeChloris sinica (Linnaeus, 1766)
80ВьюрковыеКлёст белокрылыйWhite-winged Crossbill, Two-barred CrossbillFringillidaeLoxia leucoptera J.F. Gmelin, 1789
81ВьюрковыеКлёст-еловикCrossbill, Red CrossbillFringillidaeLoxia curvirosta Linnaeus, 1758
82ВьюрковыеСнегирь обыкновенныйCommon Bullfinch, Eurasian Bullfinch, Northern BullfinchFringillidaePyrrhula pyrrhula (Linnaeus, 1758)
83ВьюрковыеСнегирь серыйGrey BullfinchFringillidaePyrrhula cineracea Cabanis, 1872
84ВьюрковыеСнегирь уссурийскийOriental BullfinchFringillidaePyrrhula griseiventris Lafresnaye, 1841

85ВьюрковыеУрагусLong-tailed rosefinchFringillidaeUragus sibiricus (Pallas, 1773)
86ВьюрковыеЧечевица обыкновеннаяScarlet Finch, Common Rose Finch, Scarlet GrosbeakFringillidaeCarpodacus erythrinus (Pallas, 1770)
87ВьюрковыеЧечевица сибирскаяPallas’s Rose Finch, Siberian Rose FinchFringillidaeCarpodacus roseus (Pallas, 1776)
88ВьюрковыеЧечётка обыкновеннаяRedpoll, Hoary Redpoll, Mealy RedpollFringillidaeAcanthis flammea (Linnaeus, 1758)
89ВьюрковыеЧечётка пепельнаяArctic Redpoll, Hornemann’s RedpollFringillidaeAcanthis hornemanni (Holboell, 1843)
90ВьюрковыеЧижSiskin, Eurasian Siskin, Spruce SiskinFringillidaeSpinus spinus (Linnaeus, 1758)
91ВьюрковыеЩеголGoldfinchFringillidaeCarduelis carduelis (Linnaeus, 1758)
92ВьюрковыеЩегол седоголовыйGrey-headed GoldfinchFringillidaeCarduelis caniceps Vigors, 1831
93ВьюрковыеЩурPine GrosbeakFringillidaePinicola enucleator (Linnaeus, 1758)
94ВьюрковыеЮрокBramblingFringillidaeFringilla montifringilla Linnaeus, 1758
95ГагаровыеГагара белоклюваяYellow-billed Diver, Yellow-billed LoonGaviidaeGavia adamsii (G.R. Gray, 1859)
96ГагаровыеГагара белошейнаяArctic Diver, Arctic Loon, Pacific Loon, Pacific DiverGaviidaeGavia pacifica (Lawrence, 1858)
97ГагаровыеГагара краснозобаяRed-throated Diver, Red-throated LoonGaviidaeGavia stellata (Pontoppidan, 1763)
98ГагаровыеГагара чернозобаяBlack-throated Diver, Black-throated LoonGaviidaeGavia arctica (Linnaeus, 1758)
99ГагаровыеГагара черноклюваяGreat Northern Diver, Great Northern Loon, Common Diver, Common LoonGaviidaeGavia immer (Brunnich, 1764)
100ГолубиныеВяхирь японский, Японский японский лесной голубь, чёрный голубьJapanese Wood Pigeon, Fruit Pigeon, Black Wood PigeonColumbidaeColumba janthina Temminck, 1830
101ГолубиныеГолубь сизыйDomestic Pigeon, Rock Dove, Rock PigeonColumbidaeColumba livia J.F. Gmelin, 1789
102ГолубиныеГолубь скалистыйHill Dove, Eurasian Rock PigeonColumbidaeColumba rupestris Pallas, 1811
103ГолубиныеГолубь японский зеленыйJapanese Green Pigeon, White-bellied Wedge-tailed Green PigeonColumbidaeTreron sieboldii (Temminck, 1836)
104ГолубиныеГорлица большаяOriental Turtle-Dove, Rufous Turtle-Dove, Eastern Turtle-Dove, Eastern Turtle DoveColumbidaeStreptopelia orientalis (Latham, 1790)
105ГолубиныеГорлица короткохвостаяRed Turtle-Dove, Red-Collared DoveColumbidaeStreptopelia tranquebarica (Hermann, 1804)
106ДронговыеДронго дёрныйBlack Drongo, King DrongoDicruridaeDicrurus macrocercus Vieillot, 1817
107ДронговыеДронго лирохвостыйSpangled Drongo, Hair-crested DrongoDicruridaeDicrurus hottentottus (Linnaeus, 1766)
108ДрофиныеДрофаGreat BustardOtididaeOtis tarda Linnaeus, 1758
109ДятловыеВертишейка, крутиголовкаWryneck, Eurasian WryneckPicidaeJynx torquilla
110ДятловыеДятел белоспинныйWhite-backed WoodpeckerPicidaeDendrocopos leucotos (Bechstein, 1803)
111ДятловыеДятел большой острокрылыйBrown-capped Woodpecker, Grey-headed Pygmy WoodpeckerPicidaeDendrocopos canicapillus (Blyth, 1845)
112ДятловыеДятел большой пестрыйGreat Spotted WoodpeckerPicidaeDendrocopos major (Linnaeus, 1758)
113ДятловыеДятел малый острокрылыйPygmy Woodpecker, Japanese Spotted WoodpeckerPicidaeDendrocopos kizuki (Temminck, 1835)
114ДятловыеДятел малый пестрыйLesser Spotted Woodpecker, Lesser Spotted Pied WoodpeckerPicidaeDendrocopos minor (Linnaeus, 1758)
115ДятловыеДятел рыжебрюхийRufous-billied Woodpecker, Rufous-billied Pied WoodpeckerPicidaeDendrocopos hyperythrus (Vigors, 1831)
116ДятловыеДятел седойGrey-faced Woodpecker, Grey-headed WoodpeckerPicidaePicus canus J.F. Gmelin, 1788
117ДятловыеДятел трехпалыйThree-toed Woodpecker, Northern Three-toed Woodpecker, Eurasian Three-toed WoodpeckerPicidaePicoides tridactylus (Linnaeus, 1758)
118ДятловыеЖелнаBlack Woodpecker, Great Black WoodpeckerPicidaeDryocopus martius (Linnaeus, 1758)
119ЖаворонковыеЖаворонок cолончаковыйOriental Lesser Short-toed LarkAlaudidaeCalandrella cheleensis (Swinhoe, 1871)
120ЖаворонковыеЖаворонок малыйShort-toed LarkAlaudidaeCalandrella brachydactyla (Leisler, 1814)
121ЖаворонковыеЖаворонок монгольскийMongolian LarkAlaudidaeMelanocorypha mongolica (Pallas, 1776)
122ЖаворонковыеЖаворонок полевойSky LarkAlaudidaeAlauda arvensis Linnaeus, 1758
123ЖаворонковыеЖаворонок рогатыйHorned LarkAlaudidaeEremophila alpestris (Linnaeus, 1758)
124ЖаворонковыеЖаворонок серыйLesser Short-toed LarkAlaudidaeCalandrella rufescens (Vieillot, 1820)
125ЖуравлиныеЖуравль даурскийWhite-napped CraneGruidaeGrus vipio Pallas, 1811
126ЖуравлиныеЖуравль КрасавкаDemoiselle CraneGruidaeAnthropoides virgo
127ЖуравлиныеЖуравль черныйHooded CraneGruidaeGrus monacha Temminck, 1836
128ЖуравлиныеЖуравль японскийRed-crowned CraneGruidaeGrus japonensis (P.L.S. M?ller, 1776)
129ЖуравлиныеСтерхSiberian White Crane, Siberian CraneGruidaeGrus leucogeranus Pallas, 1773
130ЗавирушковыеЗавирушка альпийскаяAlpine Accentor, Collared AccentorPrunellidaePrunella collaris (Scopoli, 1769)
131ЗавирушковыеЗавирушка сибирскаяSiberian Accentor, Mountain AccentorPrunellidaePrunella montanella (Pallas, 1776)
132ЗавирушковыеЗавирушка японскаяJapanese AccentorPrunellidaePrunella rubida (Temminck et Schlegel, 1848)
133ЗимородковыеЗимородок большой пегийGreater Pied Kingfisher, Crested KingfisherAlcedinidaeMegaceryle lugubris (Temminck, 1834)
134ЗимородковыеЗимородок обыкновенныйCommon KingfisherAlcedinidaeAlcedo atthis (Linnaeus, 1758)
135ЗимородковыеЗимородок ошейниковыйBlack-capped Kingfisher, Black-capped Purple KingfisherAlcedinidaeHalcyon pileata (Boddaert, 1783)
136ЗимородковыеЗимородок рыжийRuddy KingfisherAlcedinidaeHalcyon coromanda (Latham, 1790)
137ИбисовыеИбис красноногийJapanese Crested IbisThreskiornithidaeNipponia nippon (Temminck, 1836)
138ИбисовыеИбис черноголовыйOriental IbisThreskiornithidaeThreskiornis melanocephalus (Latham, 1790)
139ИбисовыеКолпицаSpoonbill, Eurasian Spoonbill, Common Spoonbill, White SpoonbillThreskiornithidaePlatalea leucorodia Linnaeus, 1758
140ИбисовыеКолпица малаяBlack-faced SpoonbillThreskiornithidaePlatalea minor Temminck et Schlegel, 1849
141
ИволговыеИволга китайскаяBlack-napped OrioleOriolidaeOriolus chinensis Linnaeus, 1758
142КачурковыеКачурка малаяSwinhoe’s Fork-tailed PetrelHydrobatidaeOceanodroma monorhis (Swinhoe, 1867)
143КачурковыеКачурка сизаяFork-tailed Storm PetrelHydrobatidaeOceanodroma furcata (J.F. Gmelin, 1789)
144КозодоевыеКозодой большойJungle Nightjar, Japanese Nightjar, Indian Jungle NightjarCaprimulgidaeCaprimulgus indicus Latham, 1790
145КорольковыеКоролек желтоголовыйGoldcrestRegulidaeRegulus regulus (Linnaeus, 1758)
146КрапивниковыеКрапивникWren, Winter Wren, Common WrenTroglodytidaeTroglodytes troglodytes (Linnaeus, 1758)
147КукушковыеКукушка глухаяOriental Cuckoo, Himalayan CuckooCuculidaeCuculus optatus Gould, 1845
148КукушковыеКукушка индийскаяIndian Cuckoo, Short-winged CuckooCuculidaeCuculus micropterus Gould, 1838
149КукушковыеКукушка малаяLittle Cuckoo, Lesser CuckooCuculidaeCuculus poliоcephalus Latham, 1790
150КукушковыеКукушка обыкновеннаяCommon Cuckoo, Eurasian CuckooCuculidaeCuculus canorus Linnaeus, 1758
151КукушковыеКукушка ширококрылаяHodgson’s Hawk-Cuckoo, Horsfield’s Hawk-Cuckoo, Fugitive CuckooCuculidaeHierococcyx hyperythrus (Gould, 1856)
152Кулики-сорокиКулик-сорокаOystercatcher, Eurasian Oystercatcher, Palaearctic Oyster CatcherHaematopodidaeHaematopus ostralegus Linnaeus, 1758
153ЛасточковыеБереговушкаSand Swallow, Bank SwallowHirundinidaeRiparia riparia (Linnaeus, 1758)
154ЛасточковыеВоронокHouse MartinHirundinidaeDelichon urbica (Linnaeus, 1758)
155ЛасточковыеВоронок восточныйOriental Martin, Oriental House Martin, Asian House MartinHirundinidaeDelichon dasypus (Bonaparte, 1850)
156ЛасточковыеЛасточка деревенскаяBarn Swallow, House SwallowHirundinidaeHirundo rustica Linnaeus, 1758
157ЛасточковыеЛасточка рыжепоясничнаяRed-rumped SwallowHirundinidaeCecropis daurica (Laxmann, 1769)
158ЛичинкоедовыеЛичинкоед серыйAshy MinivetCampephagidaePericrocotus divaricatus (Raffles, 1822)
159МонарховыеМухоловка райскаяParadise FlycatcherMonarchidaeTerpsiphone paradisi (Linnaeus, 1758)
160МонарховыеМухоловка чёрная райскаяBlack Paradise FlycatcherMonarchidaeTerpsiphone atrocaudata (Eyton, 1839)
161МухоловковыеВаракушкаBluethroatMuscicapidaeLuscinia svecica, Erithacus calliope
162МухоловковыеДрозд белобрюхийGrey Thrush, Japanese Grey ThrushMuscicapidaeTurdus cardis Temminck, 1831
163МухоловковыеДрозд белогорлыйWhite-breasted Rock Thrush, White-throated Rock Thrush, Swinhoe’s Rock ThrushMuscicapidaePetrophila gularis (Swinhoe, 1863)
164МухоловковыеДрозд бледныйPale ThrushMuscicapidaeTurdus pallidus J.F. Gmelin, 1789
165МухоловковыеДрозд бурыйDusky ThrushMuscicapidaeTurdus eunomus Temminck, 1831
166МухоловковыеДрозд науманнаNaumann’s ThrushMuscicapidaeTurdus naumanni Temminck, 1820
167МухоловковыеДрозд оливковыйGrey-headed Thrush, White-browed ThrushMuscicapidaeTurdus obscurus J.F. Gmelin, 1789
168МухоловковыеДрозд певчийSong Thrush, European Song ThrushMuscicapidaeTurdus philomelos C.L. Brehm, 1831
169МухоловковыеДрозд пёстрыйWhite’s Ground Thrush, Golden Mountain ThrushMuscicapidaeZoothera varia (Pallas, 1811)
170МухоловковыеДрозд свэнсоновOlive-backed ThrushMuscicapidaeCatharus ustulatus (Nuttall, 1840)
171МухоловковыеДрозд сибирскийSiberian Thrush, Siberian Ground ThrushMuscicapidaeZoothera sibirica (Pallas, 1776)
172МухоловковыеДрозд сизыйGrey-backed ThrushMuscicapidaeTurdus hortulorum Sclater, 1863
173МухоловковыеДрозд синий каменныйBlue Rock ThrushMuscicapidaeMonticola solitarius (Linnaeus, 1758)
174МухоловковыеДрозд чернозобыйBlack-throated ThrushMuscicapidaeTurdus atrogularis Jarocki, 1819
175МухоловковыеЗарянкаRobin, European Robin, RedbreastMuscicapidaeErithacus rubecula (Linnaeus, 1758)
176МухоловковыеКаменка обыкновеннаяCommon Wheatear, Northern WheatearMuscicapidaeOenanthe oenanthe Linnaeus, 1758
177МухоловковыеКаменка пустыннаяDesert WheatearMuscicapidaeOenanthe deserti (Temminck, 1825)
178МухоловковыеКаменка-плешанкаPied WheatearMuscicapidaeOenanthe pleschanka (Lepechin, 1770)
179МухоловковыеКаменка-плясуньяIsabelline WheatearMuscicapidaeOenanthe isabellina (Temminck, 1829)
180МухоловковыеКомароловка сероголоваяGrey-headed Canary FlycatcherMuscicapidaeCulicicapa ceylonensis (Swainson, 1820)
181МухоловковыеМухоловка восточная малаяEastern Red-breasted FlycatcherMuscicapidaeFicedula albicilla (Pallas, 1811)
182
МухоловковыеМухоловка желтоспиннаяTricolor Flycatcher, Yellow-rumped FlycatcherMuscicapidaeFicedula zanthopygia (Hay, 1845)
183МухоловковыеМухоловка малаяRed-breasted flycatcherMuscicapidaeFicedula parva
184МухоловковыеМухоловка пестрогрудаяGrey-spotted Flycatcher, Grey-streaked Flycatcher, Spot-breasted FlycatcherMuscicapidaeMuscicapa griseisticta (Swinhoe, 1861)
185МухоловковыеМухоловка сибирскаяSooty Flycatcher, Siberian FlycatcherMuscicapidaeMuscicapa sibirica Gmelin, 1789
186МухоловковыеМухоловка синяяBlue-and-White FlycatcherMuscicapidaeCyanoptila cyanomelana (Temminck, 1829)
187МухоловковыеМухоловка таёжнаяMugimaki FlycatcherMuscicapidaeFicedula mugimaki (Temminck, 1836)
188МухоловковыеМухоловка ширококлюваяBrown FlycatcherMuscicapidaeMuscicapa dauurica Pallas, 1811
189МухоловковыеМухоловка японскаяNarcissus FlycatcherMuscicapidaeFicedula narcissina (Temminck, 1836)
190МухоловковыеОбыкновенная горихвосткаCommon redstartMuscicapidaePhoenicurus phoenicurus (Linnaeus, 1758)
191МухоловковыеСибирская горихвосткаDaurian RedstartMuscicapidaePhoenicurus auroreus (Pallas, 1776)
192МухоловковыеСинехвосткаRed-flanked bluetailMuscicapidaeTarsiger cyanurus (Pallas, 1773)
193МухоловковыеСиняя птицаBlue Whistling ThrushMuscicapidaeMyophonus caeruleus (Scopoli, 1786)
194МухоловковыеСоловей синийSiberian Blue RobinMuscicapidaeLuscinia cyane (Pallas, 1776)
195МухоловковыеСоловей-красношейкаSiberian rubythroatMuscicapidaeLuscinia calliope (Pallas, 1776)
196МухоловковыеСоловей-свистунSwinhoe’s Red-tailed Robin, Red-tailed Robin, Swinhoe’s Pseudorobin, Red-tailed RobinMuscicapidaeLuscinia sibilans (Swinhoe, 1863)
197МухоловковыеЧекан черноголовыйStonechat, Common StonechatMuscicapidaeSaxicola torquata (Linnaeus, 1766)
198МухоловковыеЯпонская зарянкаJapanese RobinMuscicapidaeLuscinia akahige (Temminck, 1836)
199ОвсянковыеДубровникYellow-breasted Bunting, Golden BuntingEmberizidaeEmberiza aureola Pallas, 1773
200ОвсянковыеОвсянка белошапочнаяPine BuntingEmberizidaeEmberiza leucocephala S.G. Gmelin, 1771
201ОвсянковыеОвсянка ГодлевскогоGodlewski’s Bunting, Eastern Rock BuntingEmberizidaeEmberiza godlewskii Taczanowski, 1874
202ОвсянковыеОвсянка желтоброваяYellow-browed BuntingEmberizidaeEmberiza chrysophrys Pallas, 1776
203ОвсянковыеОвсянка желтогорлаяYellow-throated BuntingEmberizidaeEmberiza elegans Temminck, 1835
204ОвсянковыеОвсянка желчнаяRed-headed BuntingEmberizidaeEmberiza bruniceps J.F. Brandt, 1841
205ОвсянковыеОвсянка камышоваяReed BuntingEmberizidaeEmberiza schoeniclus (Linnaeus, 1758)
206ОвсянковыеОвсянка красноухаяMeadow buntingEmberizidaeEmberiza cioides J.F. Brandt, 1843
207ОвсянковыеОвсянка маскированнаяJapanese Black-faced Bunting, Japanese Masked BuntingEmberizidaeEmberiza personata Temminck, 1835
208ОвсянковыеОвсянка обыкновеннаяYellow BuntingEmberizidaeEmberiza citrinella Linnaeus, 1758
209ОвсянковыеОвсянка ошейниковаяGrey-headed Bunting, Chestnut-eared BuntingEmberizidaeEmberiza fucata Pallas, 1776
210ОвсянковыеОвсянка полярнаяPallas’s Bunting, Pallas’s Reed BuntingEmberizidaeEmberiza pallasi (Cabanis, 1851)
211ОвсянковыеОвсянка рыжаяChestnut Bunting, Ruddy BuntingEmberizidaeEmberiza rutila Pallas, 1776
212ОвсянковыеОвсянка рыжешейнаяJapanese Reed BuntingEmberizidaeEmberiza yessoensis (Swinhoe, 1874)
213ОвсянковыеОвсянка саваннаяSavannah SparrowEmberizidaePasserculus sandwichensis (J.F. Gmelin, 1789)
214ОвсянковыеОвсянка седоголоваяBlack-faced Bunting, Masked BuntingEmberizidaeEmberiza spodocephala Pallas, 1776
215ОвсянковыеОвсянка сизаяGrey Bunting, Japanese Grey BuntingEmberizidaeEmberiza variabilis Temminck, 1835
216ОвсянковыеОвсянка таёжнаяTristram’s BuntingEmberizidaeEmberiza tristrami Swinhoe, 1870
217ОвсянковыеОвсянка ЯнковскогоJankowski’s BuntingEmberizidaeEmberiza jankowskii Taczanowski, 1888
218ОвсянковыеОвсянка японская жёлтаяJapanese Yellow BuntingEmberizidaeEmberiza sulphurata Temminck, 1836
219ОвсянковыеОвсянка-крошкаLittle BuntingEmberizidaeEmberiza pusilla Pallas, 1776
220
ОвсянковыеОвсянка-ремезRustic buntingEmberizidaeEmberiza rustica Pallas, 1776
221ОвсянковыеПодорожник лапландскийLapland Longspur, Lapland BuntingEmberizidaeCalcarius lapponicus (Linnaeus, 1758)
222ОвсянковыеПуночкаSnow BuntingEmberizidaePlectrophenax nivalis (Linnaeus, 1758)
223ОляпковыеОляпка бураяBrown DipperCinclidaeCinclus pallasii Temminck, 1820
224
ОполовниковыеОполовникLong-tailed titAegithalidaeAegithalos caudatus (Linnaeus, 1758)
225ПастушковыеКамышницаCommon Moorhen, Moorhen, Common GallinuleRallidaeGallinula chloropus (Linnaeus, 1758)
226ПастушковыеКамышница рогатаяWeathercockRallidaeGallicrex cinerea (J.F. Gmelin, 1789)
227ПастушковыеЛысухаCoot, Eurasian Coot, European Coot, Black CootRallidaeFulica atra Linnaeus, 1758
228ПастушковыеПастушок водянойWater RailRallidaeRallus aquaticus Linnaeus, 1758
229ПастушковыеПогоныш белогрудыйWhite-breasted Water HenRallidaeAmaurornis phoenicurus (Pennant, 1769)
230ПастушковыеПогоныш белокрылыйYellow Rail, Yellow Crake, Clicker, Kicker, White-winged Crake, Swinhoe’s Yellow RailRallidaeCoturnicops exquisitus (Swinhoe, 1873)
231ПастушковыеПогоныш большойBand-bellied Crake, Large Crake, Chestnut-breasted Crake, Siberian Ruddy Crake, Korean Ruddy Crake, Chinese Banded CrakeRallidaePorzana paykullii (Ljungh, 1813)
232ПастушковыеПогоныш красноногийRuddy Crake, Ruddy-breasted CrakeRallidaePorzana fusca (Linnaeus, 1766)
233ПастушковыеПогоныш-крошкаBaillon’s CrakeRallidaePorzana pusilla (Pallas, 1776)
234ПищуховыеПищуха обыкновеннаяTree Creeper, Brown Creeper, Common Tree CreeperCerthiidaeCerthia familiaris Linnaeus, 1758
235ПоганковыеПоганка красношейнаяSlavonian Grebe, Horned GrebePodicipedidaePodiceps auritus (Linnaeus, 1758)
236ПоганковыеПоганка малаяLittle GrebePodicipedidaeTachybaptus ruficollis (Pallas, 1764)
237ПоганковыеПоганка серощёкаяRed-necked GrebePodicipedidaePodiceps grisegena (Boddaert, 1783)
238ПоганковыеПоганка черношейнаяBlack-necked Grebe, Eared GrebePodicipedidaePodiceps nigricollis C.L. Brehm, 1831
239ПоганковыеЧомгаGreat Crested GrebePodicipedidaePodiceps cristatus (Linnaeus, 1758)
240ПоморниковыеПоморник длиннохвостыйLong-tailed Jaeger, Long-tailed SkuaStercorariidaeStercorarius longicaudus Vieillot, 1819
241ПоморниковыеПоморник короткохвостыйParasitic Jaeger, Arctic Skua, Short-tailed SkuaStercorariidaeStercorarius parasiticus (Linnaeus, 1758)
242ПоморниковыеПоморник среднийPomarine Jaeger, Pomarine SkuaStercorariidaeStercorarius pomarinus (Temminck, 1815)
243ПоморниковыеПоморник южнополярныйMcCormick’s Skua, South Polar SkuaStercorariidaeStercorarius maccormicki Saunders, 1893
244ПоползневыеПоползень косматыйChinese NuthatchSittidaeSitta villosa J. Verreaux, 1865
245ПоползневыеПоползень обыкновенныйNuthatchSittidaeSitta europaea Linnaeus, 1758
246РемезовыеРемез китайскийPenduline TitRemizidaeRemiz consobrinus (Swinhoe, 1870)
247РжанковыеГалстучникRinged PloverCharadriidaeCharadrius hiaticula Linnaeus, 1758
248РжанковыеЗуек восточныйEastern Sand Plover, Oriental Sand PloverCharadriidaeCharadrius veredus Gould, 1848
249РжанковыеЗуек малыйLittle Ringed PloverCharadriidaeCharadrius dubius Scopoli, 1786
250РжанковыеЗуек монгольскийMongolian Plover, Lesser Sand PloverCharadriidaeCharadrius mongolus Pallas, 1776
251РжанковыеЗуек морскойSnowy Plover, Kentish PloverCharadriidaeCharadrius alexandrinus Linnaeus, 1758
252РжанковыеЗуек толстоклювыйGreat Sand PloverCharadriidaeCharadrius lesсhenaultii Lesson, 1826
253РжанковыеЗуек уссурийскийLong-billed Plover, Long-billed Ringed PloverCharadriidaeCharadrius placidus J.E. et G.R. Gray, 1863
254РжанковыеКамнешаркаRuddy Turnstone, TurnstoneCharadriidaeArenaria interpres (Linnaeus, 1758)
255РжанковыеРжанка бурокрылаяLesser Golden PloverCharadriidaePluvialis fulva (J.F. Gmelin, 1789)
256РжанковыеТулесBlack-billed Plover, Grey PloverCharadriidaePluvialis squatarola (Linnaeus, 1758)
257РжанковыеХрустанDotterelCharadriidaeEudromias morinellus (Linnaeus, 1758)
258РжанковыеЧибисNorthern lapwingCharadriidaeVanellus vanellus (Linnaeus, 1758)
259РжанковыеЧибис серыйGrey-headed LapwingCharadriidaeMicrosarcops cinereus (Blyth, 1842)
260РябковыеСаджаPallas’s SandgrousePteroclididaeSyrrhaptes paradoxus (Pallas, 1773)
261СвиристелевыеСвиристельWaxwing, Bohemian WaxwingBombycillidaeBombycilla garrulus (Linnaeus, 1758)
262СвиристелевыеСвиристель амурскийJapanese WaxwingBombycillidaeBombycilla japonica (Siebold, 1826)
263СизоворонковыеШирокорот восточныйDollarbird, Broad-billed Roller, Eastern Broad-billed Roller, Red-billed RollerCoraciidaeEurystomus orientalis (Linnaeus, 1766)
264СиницевыеГаичка черноголоваяMarsh TitParidaeParus palustris Linnaeus, 1758
265СиницевыеКнязёкAzure TitParidaeParus cyanus Pallas, 1770
266СиницевыеМосковкаCoal TitParidaeParus ater Linnaeus, 1758
267СиницевыеПухлякWillow TitParidaeParus montanus Baldenstein, 1827
268СиницевыеСиница большаяGreat TitParidaeParus major Linnaeus, 1758
269СиницевыеСиница восточнаяOriental TitParidaeParus minor Temminck et Schlegel, 1848
270СкворцовыеМайна обыкновеннаяCommon Myna, House Myna, Indian MynaSturnidaeAcridotheres tristis (Linnaeus, 1766)
271СкворцовыеСкворец китайскийGrey-backed Myna, Chinese Starling, White-shouldered StarlingSturnidaeStuirnia sinensis (J.F. Gmelin, 1788)
272СкворцовыеСкворец краснощёкийChestnut-cheeked Starling, Chestnut-cheeked Myna, Violet-backed StarlingSturnidaeStuirnia philippensis (J.R. Forster, 1781)
273СкворцовыеСкворец малыйPurple-backed Starling, Daurian MynaSturnidaeStuirnia sturnina (Pallas, 1776)
274СкворцовыеСкворец обыкновенныйEuropean Starling, Common Starling, Purple-winged StarlingSturnidaeSturnus vulgaris Linnaeus, 1758
275СкворцовыеСкворец розовыйRose-colored StarlingSturnidaeSturnus roseus (Linnaeus, 1758)
276СкворцовыеСкворец серыйGrey Starling, White-cheeked StarlingSturnidaeSturnus cineraceus Temminck, 1836
277СкопиныеСкопаOspreyPandionidaePandion haliaetus (Linnaeus, 1758)
278СлавковыеКамышевка бамбуковаяJapanese Bush WarblerSylviidaeHoreites diphone (Kittlitz, 1830)
279СлавковыеКамышевка восточная дроздовиднаяGreat Reed Warbler, Oriental Great Reed WarblerSylviidaeAcrocephalus orientalis (Temminck et Schlegel, 1847)
280СлавковыеКамышевка короткокрылаяBush Warbler, Manchurian Bush WarblerSylviidaeHoreites canturians (Swinhoe, 1860)
281СлавковыеКамышевка маньчжурскаяManchurian Reed WarblerSylviidaeAcrocephalus tangorum La Touche, 1912
282СлавковыеКамышевка толстоклюваяThick-billed Reed WarblerSylviidaePhragmaticola aedon (Pallas, 1776)
283СлавковыеКамышевка черноброваяBlack-browed Reed Warbler, Schrenck’s Reed WarblerSylviidaeAcrocephalus bistrigiceps Swinhoe, 1860
284СлавковыеКороткохвосткаAsian stubtailSylviidaeUrosphena squameices (Swinhoe, 1863)
285СлавковыеПеночка бледноногаяPale-legged Willow WarblerSylviidaePhylloscopus tenellipes Swinhoe, 1860
286СлавковыеПеночка бураяDusky Warbler, Dusky Willow WarblerSylviidaePhylloscopus fuscatus (Blyth, 1842)
287СлавковыеПеночка зелёнаяGreenish Warbler, Greenish Willow WarblerSylviidaePhylloscopus trochiloides (Sundevall, 1837)
288СлавковыеПеночка корольковаяPallas’s Willow Warbler, Yellow-rumped Willow WarblerSylviidaePhylloscopus proregulus (Pallas, 1811)
289СлавковыеПеночка светлоголоваяCrowned Willow Warbler, Temminck’s Crowned Willow WarblerSylviidaePhylloscopus coronatus (Temminck et Schlegel, 1847)
290СлавковыеПеночка толстоклюваяRadde’s Willow Warbler, Thick-billed Bush WarblerSylviidaePhylloscopus schwarzi (Radde, 1863)
291СлавковыеПеночка-весничкаWillow WarblerSylviidaePhylloscopus trochilus (Linnaeus, 1758)
292СлавковыеПеночка-зарничкаYellow-browed Warbler, Yellow-browed Willow WarblerSylviidaePhylloscopus inornatus (Blyth, 1842)
293СлавковыеПеночка-таловкаArctic Warbler, Eversmann’s Willow WarblerSylviidaePhylloscopus borealis (Blasius, 1858)
294СлавковыеПестрогрудка малаяSpotted Bush Warbler, Spotted Scrub WarblerSylviidaeTribura davidi La Touche, 1923
295СлавковыеПестрогрудка сибирскаяChinese Bush Warbler, Chinese Scrub WarblerSylviidaeTribura tacsanowskia (Swinhoe, 1871)
296
СлавковыеСверчок островнойIsland Grasshopper Warbler, Styan’s Grasshopper WarblerSylviidaeLocustella pleskei Taczanowski, 1889
297СлавковыеСверчок охотскийMiddendorff’s Grasshopper WarblerSylviidaeLocustella ochotensis (Middendorff, 1853)
298СлавковыеСверчок певчийPallas’s Grasshopper WarblerSylviidaeLocustella certhiola (Pallas, 1811)
299СлавковыеСверчок пятнистыйLanceolated Grasshopper WarblerSylviidaeLocustella lanceolata (Temminck, 1840)
300СлавковыеСверчок таежныйGray’s Grasshopper WarblerSylviidaeLocustella fasciolata (G.R. Gray, 1860)
301СлавковыеСверчок японский, Streak-backed Marsh WarblerSylviidaeLocustella pryeri (Seebohm, 1884)
302СлавковыеЦистикола золотистаяRufous Fantail Warbler, Zitting CisticolaSylviidaeCisticola juncidis (Rafinesque, 1810)
303СовиныеНеясыть бородатаяGreat Grey Owl, Lapland OwlStrigidaeStrix nebulosa J.R. Forster, 1772
304СовиныеНеясыть длиннохвостаяUral Owl, Ural Wood-owlStrigidaeStrix uralensis Pallas, 1771
305СовиныеСова белаяSnowy OwlStrigidaeNyctea scandiaca (Linnaeus, 1758)
306СовиныеСова болотнаяShort-eared OwlStrigidaeAsio flammeus (Pontoppidan, 1763)
307СовиныеСова иглоногаяBrown Hawk-Owl, Brown BoobookStrigidaeNinox scutulata (Raffles, 1822)
308СовиныеСова ушастаяLong-eared OwlStrigidaeAsio otus (Linnaeus, 1758)
309СовиныеСова ястребинаяHawk-Owl, Northern Hawk-OwlStrigidaeSurnia ulula (Linnaeus, 1758)
310СовиныеСовка восточнаяOriental Scops, Oriental Scops OwlStrigidaeOtus sunia (Hodgson, 1836)
311СовиныеСовка ошейниковаяCollared Scops Owl, Indian Scops OwlStrigidaeOtus bakkamoena Pennant, 1769
312СовиныеСыч мохноногийBoreal Owl, Tengmalm’s OwlStrigidaeAegolius funereus (Linnaeus, 1758)
313СовиныеСычик воробьиныйPygmy Owl, Eurasian Pygmy Owl, Pygmy OwletStrigidaeGlaucidium passerinum (Linnaeus, 1758)
314СовиныеФилинEagle Owl, Great Eagle OwlStrigidaeBubo bubo (Linnaeus, 1758)
315СовиныеФилин рыбныйBlakiston’s Fish-OwlStrigidaeKetupa blakistoni (Seebohm, 1884)
316СоколиныеБалобанSaker FalconFalconidaeFalco cherrug J.E. Gray, 1834
317СоколиныеДербникMerlinFalconidaeFalco columbarius Linnaeus, 1758
318СоколиныеКобчик амурскийAmur Red-footed Falcon, Eastern Red-footed FalconFalconidaeFalco amurensis Radde, 1863
319СоколиныеКречетGyrfalconFalconidaeFalco rusticolus Linnaeus, 1758
320СоколиныеПустельга обыкновеннаяKestrel, Eurasian Kestrel, Common KestrelFalconidaeFalco tinnunculus Linnaeus, 1758
321СоколиныеСапсанPeregrine FalconFalconidaeFalco peregrinus Tunstall, 1771
322СоколиныеЧеглокHobby, Eurasian HobbyFalconidaeFalco subbuteo Linnaeus, 1758
323СорокопутовыеЖулан сибирскийBrown Shrike, Red-tailed ShrikeLaniidaeLanius cristatus Linnaeus, 1758
324СорокопутовыеСорокопут клинохвостыйChinese Grey Shrike, Long-tailed Grey ShrikeLaniidaeLanius sphenocercus Cabanis, 1873
325СорокопутовыеСорокопут серыйNorthern Shrike, Great Grey ShrikeLaniidaeLanius excubitor Linnaeus, 1758
326СорокопутовыеСорокопут тигровыйThick-billed Shrike, Tiger ShrikeLaniidaeLanius tigrinus Drapiez, 1828
327СорокопутовыеСорокопут японскийBull-headed ShrikeLaniidaeLanius bucephalus Temminck et Schlegel, 1847
328СтрижиныеСтриж белопоясныйWhite-rumped Swift, Fork-tailed Swift, Pacific Swift, Northern White-rumped SwiftApodidaeApus pacificus (Latham, 1801)
329СтрижиныеСтриж иглохвостыйWhite-throated Needletail, White-throated Needle-tailed Swift, White-throated Spinetailed Swift, Needle-tail Swift, Spine-tailed Swift, Northern NeedletailApodidaeHirundapus caudacutus (Latham, 1801)
330СуторовыеСиница усатаяBearded Tit, Bearded ReedlingParadoxornithidaePanurus biarmicus (Linnaeus, 1758)
331СуторовыеСутора бураяVinous-throated Parrotbill, Rufous-headed Crowtit, Webb’s ParrotbillParadoxornithidaeParadoxornis webbianus (Gould, 1852)
332СуторовыеСутора тростниковаяReed Parrotbill, Polivanov’s Parrotbill, Heude’s CrowtitParadoxornithidaeParadoxornis heudei David, 1872
333ТетеревиныеГлухарь каменныйBlack-billed Capercaillie, Black Capercaillie, Siberian Capercaillie, Rock CapercaillieTetraoninaeTetrao parvirostris Bonaparte, 1856

334ТетеревиныеДикушаSiberian Spruce Grouse, Asian Spruce GrouseTetraoninaeFalcipennis falcipennis (Hartlaub, 1855)
335ТетеревиныеРябчикHazel GrouseTetraoninaeTetrastes bonasia (Linnaeus, 1758)
336ТетеревиныеТетеревBlack GrouseTetraoninaeLyrurus tetrix (Linnaeus, 1758)
337ТиркушковыеТиркушка восточнаяOriental Pratincole, Eastern Pratincole, Large Indian PratincoleGlareolidaeGlareola maldivarum J.R. Forster, 1795
338ТрёхпёрстковыеТрёхпёрстка пятнистаяYellow-legged Button Quail, Yellow-legged Bustard QuailTurnicidaeTurnix tanki Blyth, 1843
339ТрясогузковыеКонёк ГодлевскогоGodlewsky’s Pipit, Blyth’s PipitMotacillidaeAnthus godlewskii (Taczanowski, 1876)
340ТрясогузковыеКонёк гольцовыйWater PipitMotacillidaeAnthus rubescens (Tunstall, 1771)
341ТрясогузковыеКонёк краснозобыйRed-throated PipitMotacillidaeAnthus cervinus (Pallas, 1811)
342ТрясогузковыеКонёк МензбираMenzbier’s Pipit, Swinhoe,s PipitMotacillidaeAnthus menzbieri Shulpin, 1928
343ТрясогузковыеКонёк пятнистыйOlive-backed Pipit, Oriental Tree PipitMotacillidaeAnthus hodgsoni Richmond, 1907
344ТрясогузковыеКонёк сибирскийPechora PipitMotacillidaeAnthus gustavi Swinhoe, 1863
345ТрясогузковыеКонёк степнойRichard’s Pipit, Paddy-field PipitMotacillidaeAnthus richardi Vieillot, 1818
346ТрясогузковыеТрясогузка белаяWhite WagtailMotacillidaeMotacilla alba Linnaeus, 1758
347ТрясогузковыеТрясогузка берингийская желтаяYellow WagtailMotacillidaeMotacilla tschutschensis J.F. Gmelin, 1789
348ТрясогузковыеТрясогузка горнаяGrey WagtailMotacillidaeMotacilla cinerea Tunstall, 1771
349ТрясогузковыеТрясогузка древеснаяForest WagtailMotacillidaeDendronanthus indicus (J.F. Gmelin, 1789)
350ТрясогузковыеТрясогузка желтоголоваяCitrine WagtailMotacillidaeMotacilla citreola Pallas, 1776
351ТрясогузковыеТрясогузка зеленоголоваяGreen-headed WagtailMotacillidaeMotacilla taivana (Swinhoe, 1863)
352ТрясогузковыеТрясогузка камчатскаяBlack-backed WagtailMotacillidaeMotacilla lugens Gloger, 1829
353ТрясогузковыеТрясогузка китайская жёлтаяChineseYellow WagtailMotacillidaeMotacilla macronyx Stresemann, 1920
354ТрясогузковыеТрясогузка японскаяJapanese WagtailMotacillidaeMotacilla grandis Sharpe, 1885
355УдодовыеУдодHoopoeUpupidaeUpupa epops Linnaeus, 1758
356УтиныеБелошейEmperor GooseAnatidaeAnser canagicus, Philacte canagica,
357УтиныеГага-гребенушкаKing EiderAnatidaeSomateria spectabilis (Linnaeus, 1758)
358УтиныеГогольGoldeneye, Common GoldeneyeAnatidaeBucephala clangula (Linnaeus, 1758)
359УтиныеГоголь-головастикBuffleheadAnatidaeBucephala albeola (Linnaeus, 1758)
360УтиныеГуменникBean GooseAnatidaeAnser fabalis (Latham, 1787)
361УтиныеГусь белолобыйGreater White-fronted Goose, White-fronted GooseAnatidaeAnser albifrons (Scopoli, 1769)
362УтиныеГусь БелыйSnow GooseAnatidaeAnser caerulescens (Linnaeus, 1758)
363УтиныеГусь ГорныйBar-headed GooseAnatidaeAnser indicus (Latham, 1790)
364УтиныеГусь серыйGreylag GooseAnatidaeAnser anser (Linnaeus, 1758)
365УтиныеКазарка малая канадскаяCanada GooseAnatidaeBranta hutchinsii (Richardson, 1832)
366УтиныеКазарка чёрнаяBrent GooseAnatidaeBranta bernicla (Linnaeus, 1758)
367УтиныеКаменушкаHarlequin Duck, Stone DuckAnatidaeHistrionicus histrionicus (Linnaeus, 1758)
368УтиныеКасаткаFalcated DuskAnatidaeAnas falcata Georgi, 1775
369УтиныеКлоктунBaikal TealAnatidaeAnas formosa Georgi, 1775
370УтиныеКрохаль большойCommon Merganser, GoosanderAnatidaeMergus merganser Linnaeus, 1758
371УтиныеКрохаль длинноносыйRed-breasted MerganserAnatidaeMergus serrator Linnaeus, 1758
372УтиныеКрохаль чешуйчатыйChinese Merganser, Gould’s MerganserAnatidaeMergus squamatus Gould, 1864
373УтиныеКрякваMallardAnatidaeAnas platyrhynchos Linnaeus, 1758
374УтиныеКряква чёрнаяSpot-billed DuskAnatidaeAnas poecilorhyncha Forster, 1781
375УтиныеЛебедь американскийTundra SwanAnatidaeCygnus columbianus (Ord, 1815)
376УтиныеЛебедь малыйBewick’ Swan, Whistling SwanAnatidaeCygnus bewickii Yarrell, 1830
377УтиныеЛебедь-кликунWhooper SwanAnatidaeCygnus cygnus (Linnaeus, 1758)
378УтиныеЛебедь-шипунMute SwanAnatidaeCygnus olor (J.F. Gmelin, 1789)
379УтиныеЛутокSmewAnatidaeMergus albellus Linnaeus, 1758
380УтиныеМандаринкаMandarin DuckAnatidaeAix galericulata (Linnaeus, 1758)
381
УтиныеМорянкаLong-tailed Duck, Oldsquaw, Marine DuckAnatidaeClangula hyemalis (Linnaeus, 1758)
382УтиныеНырок БэровBear’s PochardAnatidaeAythya baeri (Radde, 1863)
383УтиныеНырок красноголовыйPochard, Common PochardAnatidaeAythya ferina (Linnaeus, 1758)
384УтиныеОгарьRuddy ShelduckAnatidaeTadorna ferruginea (Pallas, 1764)
385УтиныеПеганкаShelduck, Common ShelduckAnatidaeTadorna tadorna (Linnaeus, 1758)
386УтиныеПеганка хохлатаяCrested ShelduckAnatidaeTadorna cristata (Kuroda, 1917)
387УтиныеПискулькаLesser White-fronted GooseAnatidaeAnser erythropus (Linnaeus, 1758)
388УтиныеСвиязьWigeon, European WigeonAnatidaeAnas penelope Linnaeus, 1758
389Утиныесвиязь АмериканскаяAmerican WigeonAnatidaeAnas americana Gmelin, 1789
390УтиныеСиньга американскаяCommon Scoter, Black ScoterAnatidaeMelanitta americana (Swainson, 1832)
391УтиныеСухоносSwan GooseAnatidaeAnser cygnoides (Linnaeus, 1758)
392УтиныеТурпан горбоносыйWhite-winged Scoter, Velvet ScoterAnatidaeMelanitta deglandi (Bonaparte, 1850)
393УтиныеУтка сераяGadwallAnatidaeAnas strepera Linnaeus, 1758
394УтиныеЧернеть морскаяScaup, Greater ScaupAnatidaeAythya marila (Linnaeus, 1761)
395УтиныеЧернеть хохлатаяTufted DuckAnatidaeAythya fuligula (Linnaeus, 1758)
396УтиныеЧирок-свистунокTeal, Common Teal, Green-winged TealAnatidaeAnas crecca Linnaeus, 1758
397УтиныеЧирок-трескунокGarganeyAnatidaeAnas querquedula Linnaeus, 1758
398УтиныеШилохвостьNorthern PintailAnatidaeAnas acuta Linnaeus, 1758
399УтиныеШироконоскаNorthern ShovelerAnatidaeAnas clypeata Linnaeus, 1758
400ФазановыеКуропатка бородатаяBearded Partridge, Daurian PartridgePhasianidaePerdix dauurica (Pallas, 1811)
401ФазановыеПерепел немойJapanese QuailPhasianidaeCoturnix japonica Temminck et Schlegel, 1849
402ФазановыеФазанPheasant , Common PheasantPhasianidaePhasianus colchicus Linnaeus, 1758
403ФламинговыеФламинго розовыйFlamingoPhoenicopteridaePhoenicopterus roseus Pallas, 1811
404ФрегатовыеФрегат-ариельLesser Frigate BirdFregatidaeFregata ariel (G.R. Gray, 1845)
405ЦаплевыеВолчок амурскийSchrenck’s Little BitternArdeidaeIxobrychus eurhythmus
406ЦаплевыеВолчок китайскийChinese Little BitternArdeidaeIxobrychus sinensis
407ЦаплевыеВолчок охристыйCinnamon Bittern, Chestnut BitternArdeidaeIxobrychus cinnamomeus
408ЦаплевыеВыпь большаяBittern, Great BitternArdeidaeBotaurus stellaris (Linnaeus, 1758)
409ЦаплевыеКвакваNight Heron, Black-crowned Night HeronArdeidaeNycticorax nycticorax (Linnaeus, 1758)
410ЦаплевыеКваква зелёнаяGreen-backed HeronArdeidaeButorides striatus (Linnaeus, 1766)
411ЦаплевыеКваква японскаяJapanese Night HeronArdeidaeGorsachius goisagi (Temminck, 1835)
412ЦаплевыеЦапля белокрылаяChinese Pond HeronArdeidaeArdeola bacchus (Bonaparte, 1855)
413ЦаплевыеЦапля большая белаяGreat EgretArdeidaeEgretta alba (Linnaeus, 1758)
414ЦаплевыеЦапля египетскаяCattle Egret, Buff-backed HeronArdeidaeBubulcus ibis (Linnaeus, 1758)
415ЦаплевыеЦапля желтоклюваяChinese Egret, Swinhoe’s EgretArdeidaeEgretta eulophotes (Swinhoe, 1860)
416ЦаплевыеЦапля малая белаяLittle EgretArdeidaeEgretta garzetta (Linnaeus, 1758)
417ЦаплевыеЦапля рыжаяPurple HeronArdeidaeArdea purpurea Linnaeus, 1766
418ЦаплевыеЦапля сераяGrey HeronArdeidaeArdea cinerea Linnaeus, 1758
419ЦаплевыеЦапля средняя белаяIntermediate EgretArdeidaeEgretta intermedia (Wagler, 1829)
420ЦаплевыеЦапля южная белаяSouthern EgretArdeidaeEgretta modesta (J.E. Gray, 1831)
421Цветные БекасыБекас цветнойPainted SnipeRostratulidaeRostratula benghalensis (Linnaeus, 1758)
422ЧайковыеБургомистрGlaucous Gull, Glaucous-winged GullLaridaeLarus hyperboreus Gunnerus, 1767
423ЧайковыеКлуша восточнаяHueglin’s GullLaridaeLarus hеuglini Bree, 1876
424ЧайковыеКрачка белокрылаяWhite-winged Black TernLaridaeChlidonias leucopterus (Temminck, 1815)
425ЧайковыеКрачка белощёкаяWhiskered TernLaridaeChlidonias hybridus (Pallas, 1811)
426ЧайковыеКрачка малаяLittle TernLaridaeSterna albifrons Pallas, 1764
427ЧайковыеКрачка речнаяCommon TernLaridaeSterna hirundo Linnaeus, 1758
428ЧайковыеКрачка чайконосаяGull-billed TernLaridaeGelochelidon nilotica (J.F. Gmelin, 1789)
429ЧайковыеКрачка чернаяBlack TernLaridaeChlidonias niger (Linnaeus, 1758)
430ЧайковыеМоевкаKittiwake, Black-legged KittiwakeLaridaeRissa tridactyla (Linnaeus, 1758)
431ЧайковыеХохотун черноголовыйGreat Black-headed GullLaridaeLarus ichthyaetus Pallas, 1773
432ЧайковыеХохотуньяYellow-legged GullLaridaeLarus cachinnans Pallas, 1811
433ЧайковыеЧайка белаяIvory GullLaridaePagophila eburnea (Phipps, 1774)
434ЧайковыеЧайка буроголоваяIndian Black-headed Gull, Brown-headed GullLaridaeLarus brunnicephalus Jerdon, 1840
435ЧайковыеЧайка китайскаяSaunders’s Gull, Chinese Black-headed GullLaridaeLarus saudersi (Swinhoe, 1871)
436ЧайковыеЧайка малаяLittle GullLaridaeLarus minutus Pallas, 1776
437ЧайковыеЧайка озёрнаяBlack-headed Gull, Common Black-headed Gull, Brown-headed GullLaridaeLarus ridibundus Linnaeus, 1766
438ЧайковыеЧайка реликтоваяRelict GullLaridaeLarus relictus L?nnberg, 1931
439ЧайковыеЧайка серокрылаяGlaucous-winged GullLaridaeLarus glaucescens J.F. Naumann, 1840
440ЧайковыеЧайка сизаяCommon Gull, Mew GullLaridaeLarus canus Linnaeus, 1758
441ЧайковыеЧайка тихоокеанскаяSlaty-backed GullLaridaeLarus schistisagus Stejneger, 1884
442ЧайковыеЧайка чернохвостаяBlack-tailed Gull, Japanese Gull, Temminck’s GullLaridaeLarus crassirostris Vieillot, 1818
443ЧайковыеЧеграваCaspian TernLaridaeHydroprogne caspia (Pallas, 1770)
444ЧистиковыеБелобрюшкаParakeet AukletAlcidaeCyclorrhynhus psittacula, Alca psittacula, Phaleris psittacula
445ЧистиковыеКайра толстоклюваяThick-billed Murre, Brunnich’s GuillemotAlcidaeUria lomvia (Linnaeus, 1758)
446ЧистиковыеКайра тонкоклюваяCommon Murre, GuillemotAlcidaeUria aalge (Pontoppidan, 1763)
447ЧистиковыеКонюга большаяCrested AukletAlcidaeAethia cristatella (Pallas, 1769)
448ЧистиковыеКонюга малаяWhickered AukletAlcidaeAethia pygmaea (J.F. Gmelin, 1789)
449ЧистиковыеКонюга-крошкаLeast AukletAlcidaeAethia pusilla (Pallas, 1811)
450ЧистиковыеПёстрый пыжикMarbled Murrelet, Partridge AukAlcidaeBrachyramphus perdix (Pallas, 1811)
451ЧистиковыеСтарикAncient Murrelet, Ancient Auklet, Short-billed GuillemotAlcidaeSynthiboramphus antiquus (J.F. Gmelin, 1789)
452ЧистиковыеСтарик хохлатыйCrested Murrelet, Japanese Murrelet, Japanese AukletAlcidaeSynthiboramphus wumizusume (Temminck, 1836)
453ЧистиковыеТопорокTufted PuffinAlcidaeLunda cirrhata (Pallas, 1769)
454ЧистиковыеТупик-носорогHornbilled Auklet, Rhinoceros AukletAlcidaeCerorhinca monocerata (Pallas, 1811)
455ЧистиковыеЧистик очковыйSpectacled GuillemotAlcidaeCepphus carbo Pallas, 1811
456ЧистиковыеЧистик тихоокеанскийPigeon GuillemotAlcidaeCepphus columba Pallas, 1811
457ШилоклювковыеХодулочникBlack-winged StiltRecurvirostridaeHimantopus himantopus (Linnaeus, 1758)
458ШилоклювковыеШилоклювкаAvocet, Pied AvocetRecurvirostridaeRecurvirostra avosetta Linnaeus, 1758
459ЯкановыеФазанохвостая яканаPheasant-tailed Jacana, Water PheasantJacanidaeHydrophasianus chirurgus (Scopoli, 1786)
460ЯстребиныеБеркутGolden EagleAccipitridaeAquila chrysaetos (Linnaeus, 1758)
461ЯстребиныеГриф чёрныйBlack Vulture, European Black VultureAccipitridaeAegypius monachus (Linnaeus, 1766)
462ЯстребиныеЗимнякRough-legged BuzzardAccipitridaeButeo lagopus (Pontoppidan, 1763)
463ЯстребиныеКанюкBuzzard, Eurasian BuzzardAccipitridaeButeo buteo (Linnaeus, 1758)
464ЯстребиныеКоршун чёрныйBlack KiteAccipitridaeMilvus migrans (Boddaert, 1783)
465ЯстребиныеКурганник мохноногийUpland BuzzardAccipitridaeButeo hemilasius Temminck et Schlegel, 1844
466ЯстребиныеЛунь восточный болотныйWestern Marsh Harrier, Marsh HarrierAccipitridaeCircus spilonotus Kaup, 1847
467ЯстребиныеЛунь пегийPied HarrierAccipitridaeCircus melanoleucоs (Pennant, 1769)
468ЯстребиныеЛунь полевойNorthen HarrierAccipitridaeCircus cyaneus (Linnaeus, 1766)
469ЯстребиныеЛунь степнойPale Harrier, Steppe HarrierAccipitridaeCircus macrourus (S. G. Gmelin, 1771)
470ЯстребиныеМогильникImperial EagleAccipitridaeAquila heliaca Savigny, 1809
471ЯстребиныеОрёл восточный хохлатыйHodgson’s Hawk Eagle, Feather-toed Hawk EagleAccipitridaeSpizaetus nipalensis (Hodgson, 1836)
472ЯстребиныеОрёл степнойSteppe EagleAccipitridaeAquila nipalensis Hodgson, 1833
473ЯстребиныеОрлан белоплечийSteller’s Sea-EagleAccipitridaeHaliaeetus pelagicus (Pallas, 1811)
474ЯстребиныеОрлан чёрныйBlack Sea-EagleAccipitridaeHaliaeetus niger Heude, 1887
475ЯстребиныеОрлан-белохвостWhite-tailed Eagle, White-tailed Sea Eagle, Common Sea EagleAccipitridaeHaliaeetus albicilla (Linnaeus, 1758)
476ЯстребиныеОсоед хохлатыйCrested Honey Buzzard, Oriental Honey Buzzard, Eastern Honey-buzzardAccipitridaePernis ptilorhyncus (Temminck, 1821)
477ЯстребиныеПерепелятникSparrow Hawk, European Sparrow HawkAccipitridaeAccipiter nisus (Linnaeus, 1758)
478ЯстребиныеПерепелятник малыйJapanese Sparrowhawk, Japanese Lesser Sparrow HawkAccipitridaeAccipiter gularis (Temminck et Schlegel, 1844)
479ЯстребиныеПодорлик большойSpotted Eagle, Greater Spotted EagleAccipitridaeAquila clanga Pallas, 1811
480ЯстребиныеСарыч ястребиныйGray-faced Buzzard, Hawk BuzzardAccipitridaeButastur indicus (J.F. Gmelin, 1788)
481ЯстребиныеТетеревятникGoshawk, Northern GoshawkAccipitridaeAccipiter gentilis (Linnaeus, 1758)
482ЯстребиныеЯстреб короткопалыйChinese Sparrow Hawk, Grey Frog HawkAccipitridaeAccipiter soloensis (Horsfield, 1822)